Чотири роки справа про визнання протиправними дій влади щодо семи ромських сімей, які постраждали від погромів 28 серпня 2016 року в селі Лощинівка Ізмаїльського району, знаходиться в провадженні Окружного адміністративного суду Одеської області. Справа побувала у трьох суддів цього суду, тепер його розглядатиме четвертий. Тому, що попередня “слуга закону” Світлана Корой взяла на засіданні 15 лютого самовідвід. Але за 10 хвилин перед цим відмовилась задовольнити відвід, якій їй заявили задвокати ромських родин Юлія Лісова та Володимир Кондур.
Справа в тому, що п’ять місяців тому 23 вересня 2020 р. суддя Корой задовольнила клопотання поліції і зупинила розгляд адміністративного позову семи виселених з Лощинівки ромських родин до винесення вироку по іншій, кримінальній, справі про недбалість поліції. Але це кримінальне провадження більше ніж 4 роки знаходиться на стадії досудового розслідування, не має підозрюваних і вже було закрито на момент, коли поліція заявляла це клопотання. Суддя не перевірила цього факту.
Більш того, як відмітила колегія П’ятого апеляційного адміністративного суду в Постанові від 03.02.2021 р., взагалі «відсутня необхідність зажадати завершення розслідування кримінального провадження з метою встановлення преюдиціальних обставин для цієї справи, адже адміністративні суди мають повноваження для встановлення обставин справи, необхідних для розв`язання конфлікту за цим позовом, і ці обставини не є похідними від результату розслідування відповідного кримінального провадження». Тому апеляційний суд зробив висновок, що «суд першої інстанції, зупиняючи провадження у справі, порушив норми процесуального права, що призвело до невірного вирішення питання про зупинення провадження у справі та може призвести до порушення ч. 1 ст. 6 Конвенції та безпідставної довготривалості розгляду справи». І скасував ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року, а справу направив для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Юлія Лісова так прокоментувала цю ситуацію: «Ми заявили судді відвід, оскільки думаємо, що таке рішення – це не просто помилка. А свідчення упередженості. Якщо б апеляційний суд за нашою скаргою не скасував це зупинення розгляду, то була б наступна ситуація: по кримінальному провадженню ніколи не було б вироку. Відповідно, адміністративний позов також би ніколи не був розглянутий. Замкнене коло».
Нагадаю, що жителі Лощинівці, які постраждали від погромів, просять визнати протиправною бездіяльність Головного управління Нацполіціі в Одеській області 27-28 серпня 2016 р. Замість того, щоб виконувати свої службові обов’язки, поліцейські з боку пасивно спостерігали за тим, як на їхніх очах велика маса людей громила і палила будинки, знищувала майно, і навіть не спробували перешкодити правопорушенням.
Також позивачі просять визнати протиправними дії Лощинівського сільского голови Віктора Паскалова, який фактично підтримав погромників. На сільському сході 28 серпня 2016 року він виступив перед присутніми з промовою про те, що роми чинять протиправні вчинки, а тому у нього, як і у інших жителів села, є одне бажання – щоб роми не проживали в Лощинівці. Крім того, він оформив, підписав і оприлюднив на зборах рішення №1 сходу громадян «Про вимогу жителів села Лощинівка про подальше непрожіваня представників ромської національності на території с. Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області».
Позивачі також вимагають відшкодувати їм моральну шкоду від дій представників влади – 700 тис. грн., по 100 тис. грн. кожному.