Такий вирок винесла сьогодні колегія Приморського районного суду м. Одеси в складі Віктора Іванова (голова колегії), Віктора Попревича та Вадима Коваленка.
Колегія суддів Приморського районного суду. Фото Ольги Івлєвої
Мешканця с. Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області Михайла Чеботаря визнали винним у зґвалтуванні та вбивстві 9-річної Ангеліни Моїсеєнко 27.08.2016 року.
Та призначили йому покарання: за ч. 4 ст. 152 Кримінального кодексу України (зґвалтування особи, яка не досягла чотирнадцяти років) – позбавлення волі на 15 років; за пп. 2, 9 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство малолітньої дитини з метою приховати інше кримінальне правопорушення) – довічне позбавлення волі.
Остаточне покарання – довічне позбавлення волі без конфіскації майна. Таким чином судді повністю задовольнили прохання Одеської обласної прокуратури, яка підтримувала обвинувачення в суді. В грудні 2022 року прокуратура змінила обвинувачення: був доповнений перелік причин смерті дитини, на пів години назад переміщено час скоєння вбивства.
До набрання вироком законної сили Чеботарь залишиться в Одеському СІЗО, де перебуває вже 6 років.
Сторона захисту заявила про масштабні фальсифікації справи. Під час дебатів адвокати Андрій Лещенко та Сергій Іванів навели приклади численних порушень Кримінально-процесуального кодексу, Конституції України, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод під час досудового розслідування. Сергій Іванів заявив: «Хто насправді вбив 26 серпня 2016 року в селі Лощинівка 8-річну Ангеліну Моїсеєнко, ми ніколи не дізнаємось. Тому, що завдання та загальні засади кримінального провадження органами досудового розслідування порушувались з першого дня слідства. Справу фабрикували грубо, недолуго, відкрито. Як наслідок, з урахуванням принципу «плодів отруйного дерева», матеріали справи про вбивство не містять жодного доказу, отриманого без порушення чинного Кримінально-процесуального кодексу України. Вирок по цій справі може бути тільки виправдувальним».
Одне з заперечень адвокатів стосувалось речових доказів, які не були ні відкрити обвинуваченому на стадії відкриття матеріалів справи, ні пред’явлені суду. Сьогоднішнім рішенням судова колегія Приморського суду постановила знищити всі речові докази: і змиви з рук, і викрутки, і одяг обвинуваченого та жертві.
Обвинувачений свою вину не визнав ні на стадії досудового розслідування, ні в суді. Під час допиту він надав суду свою версію подій – про причетність до злочину вітчима дитини Олександра Матяша. Прокурор вважає це намаганням обвинуваченого уникнути покарання.
Михайло Чеботар в залі Приморського суду. Фото авторки.
Чеботар також виступив перед винесенням вироку та розповів, як всі шість років його примушують зізнатись у злочині, якого він не скоював: «Вот что я прошел за эти шесть лет. Я сидел в хате с туберкулезниками и поэтому заболел туберкулезом. Я бывал во многих хатах – там, где пытались сделать так, чтобы я приехал в суд и признал свою вину. Мне приходилось есть стекла, резать руки, вешаться. И если б я действительно это сделал, я б давным-давно признался, получил бы лет 15 и уже сидел. Но я этого не делал. И пытаюсь доказать, что непричастен к этому страшному убийству».
Додам, що 10 листопада 2022 року Європейський суд зі справ людини виніс рішення за скаргою Михайла Чеботаря. ЄСПЛ визнав порушення з боку України статті 3 у поєднанні зі статтею 13 Конвенції, та порушення ч. 1 ст. 5 Конвенції у частині незаконного позбавлення волі, включаючи свавільне затримання та тримання під вартою без судового рішення в період з 27/08/2016 по 29/08/2016, затримку в оформленні протоколу про арешт. Також встановлено порушення ч. 3 ст. 5 – надмірна тривалість тримання під вартою на стадії досудового розслідування – з 29/08/2016, яке триває до цього часу, та ч. 5 ст. 5 Конвенції – в частині відсутності або неналежної компенсації за незаконний арешт або тримання під вартою.
Адвокат Чеботаря Андрій Лещенко заявив, що сторона захисту буде оскаржувати вирок в Апеляційному суді.
Нагадаю, тіло вбитої 9-річної Ангеліни Моїсеєнко було знайдено близько 07 години ранку 27 серпня 2016 року на пустирі позаду будинку, де вона жила з мамою, вітчимом та молодшим братиком.
Тієї ж ночі спочатку в хаті Юхима Матяша, а потім в барі “Фортуна” неподалік будинку, де жила дівчинка, велика компанія святкувала день народження. У компанії був присутній вітчим дівчинки Олександр Матяш та його друг та сусід Михайло Чеботар. По дорозі, коли вся компанія йшла з будинку Юхима до бару, Олександр Матяш та Михайло Чеботар зайшли в будинок Олександра, щоб перевірити, чи сплять його діти – син Валерій та падчерка Ангеліна. Михайло не став чекати друга, повернувся до бару першим, після нього до бару прийшов Олександр Матяш.
Вранці сусід Олександра Матяша Микола Чербаджі знайшов позаду свого будинку, на покинутому пустирі, тіло вбитої Ангеліни.
У скоєнні злочину запідозрили Михайла Чеботаря. В ході обшуку у нього було вилучено, зокрема, одяг та викрутку, якою могли вбити дівчинку. Після обшуку Михайла забрали в сільраду, де, за словами адвоката Андрія Лещенка, з Чеботаря “вибивали” зізнання у вбивстві.
Звістка про те, що у злочині підозрюють місцевого жителя ромського походження 21-річного Михайла Чеботаря, спровокувала масові заворушення. Розлючений натовп громил житло, нищив майно жителів села – ромів.
Справу про вбивство розслідувало слідче управління ГУНП України в Одеської області під процесуальним керівництвом Одеської обласної прокуратури. Слідство було завершено в кінці грудня 2016 р., обвинувальний акт слухався в Ізмаїльському суді Одеської області, Київському та Приморському судах м. Одеса.
Тетяна Герасимова.