9 років за ґратами проведе колишній суддя Господарського суду Одеської області Павло Меденцев, якщо повернеться в Україну. Його обвинувачували у вимаганні та одержанні 570 тис. грн неправомірної вигоди, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 368 КК України (в редакції на час вчинення злочину).

7 жовтня 2020 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) оголосив обвинувальний вирок – 9 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади судді та права постійно чи тимчасово здійснювати функції представника влади строком на три роки та з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна. зі спеціальною конфіскацією (мова йде про земельні ділянки, які розташовані у елітному районі м. Одеса).

18.02.2021 Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила без задоволення апеляційну скаргу сторони захисту на вирок ВАКС, підтримала позицію прокурора САП та залишила без змін вирок.

У 2014 році вказаного суддю було викрито на вимаганні та одержанні 570 тис. грн від директора приватного підприємства за задоволення позовних вимог у господарській справі, яка перебувала у нього на розгляді.
До виникнення ВАКС цю справу розглядала колегія Приморського районного суду Одеси. На засіданнях була присутня наш кореспондент Світлана Підпала. Тому до сухої офіційної інформації можемо додати чимало пікантних подробиць.

Судді Приморського суду Попревич і Дерус під час перегляду відеодоказів у справі свого колеги судді Меденцева. Приморський суд, жовтень 2018 р. Фото Світлани Підпалої

Співробітники Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України затримали Меденцева 1 квітня 2014 року при одержанні хабара. Нагадаю, це був період, коли Одесу і всю Україну колотила «російська весна». Момент затримання був знятий на відео, яке як доказ було пред’явлено в Приморському суді в жовтні 2018 г. На цьому відео зафіксовано перерахунок грошових купюр в кабінеті судді, пред’явлення підозри Меденцеву, огляд його кабінету і вмісту кишень. Сам фігурант абсолютно спокійний, мабуть, впевнений, що уникне СІЗО. І дійсно: отримання згоди Верховної Ради України “наспів” лише через 3 місяці, за цей час Меденцев благополучно втік з країни і з тих пір ховається на території Росії.

Історія злочину така: з позовом до суду звернувся директор ПП «Смартком», який зажадав стягнути з ПАТ «Страхове товариство «Гарантія» страхову виплату в розмірі 2,3 млн. грн. За позитивне рішення Меденцев вимагав від позивача хабар в розмірі чверті від заявленої вимоги 570 тис. грн. Гроші він хотів отримати трьома траншами.

21.02.2014 р. посередник зустрівся з суддею біля будівлі Господарського суду і передав йому аванс – 5300 доларів (на той момент – майже 47 тис. Грн.). Наступний транш – 250 тис. грн. – посередник мав передати Меденцеву після чергового судового засідання, де він буде головувати в колегії. Гроші були передані прямо в суді. Останню суму – 270 тис. грн. – суддя бажав, щоб віддали йому особисто відразу після винесення позитивного рішення. Дійсно, 01.04.2014 він таке рішення прийняв, а о 13.00 при отриманні грошей його вже затримали співробітники ГУБОЗ. 270 тис. грн. вони вилучили, доля решти грошей невідома досі.

Заарештувати суддю могли тільки за згодою Верховної Ради України, яке було отримано лише 30 червня 2015 року. Але рекордсмен-хабарник втік з країни набагато раніше. Повідомлення про підозру, винесене 29 квітня 2014 р. заступником Генерального прокурора України Н.І. Гаврилюком, йому особисто вручити вже не вдалося – суддя встиг утікти. По ряду деталей слідчі встановили, що він зник на території Російської Федерації (довіреність, яку він видав своєму адвокату, засвідчена російським нотаріусом в Домодєдово). Підозру вручили його адвокату – А.В. Веселову. 20.05.2014 р. П.А. Меденцев був оголошений в розшук, а досудове слідство зупинено у зв’язку з тим, що він сховався від органів слідства і суду «з метою ухилення від кримінальної відповідальності».

01.03.2016 р. керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ГПУ України Н.І. Холодницький змінив правову кваліфікацію підозри на ч. 4 ст. 368 – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище. Особисто підозрюваному вручити повідомлення знову не змогли, прийшлось висилати поштою за місцем реєстрації, за місцем роботи в Господарському суді, а також вручити його батькові – Анатолію Меденцеву, директору економіко-правового коледжу Одеської юрідичної академії.

02.03.2016 р. старший детектив НАБУ Д.П. Давидчук виніс постанову про оголошення П.А. Меденцева в міжнародний розшук, а 04.03.2016 р. Солом’янський суд м.Києва дав дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою.

16 вересня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав указ про звільнення Меденцева з поста судді Господарського суду Одеської області. Згідно з указом, суддя звільнений за порушення присяги. Меденцев з 8 квітня 2014 р. без поважних причин протягом 327 днів не з’являвся на робочому місці і не здійснював правосуддя, без пояснення причини неявки на роботу і без повідомлення про місце перебування. Таким чином, Меденцев, на думку Президента, не дотримався морально-етичних принципів поведінки судді, вчинив дії, що ганьблять звання судді і принижують авторитет судової влади, що є порушенням присяги.

За кілька місяців до цього Меденцев спробував легалізувати свою відсутність, зажадавши в судовому порядку від свого роботодавця – Господарського суду Одеської області – надати йому відпустку по догляду за дитиною. Але йому було відмовлено.

Справу стосовно суддівтікача слухали в режимі спеціального судового провадження через відсутність обвинуваченого.

Павло Меденцев відомий в Одесі як суддя, який за час роботи в Господарському суді прийняв ряд рішень, що завдали шкоди теріторіальної громаді міста. Наприклад, визнав законною забудову компанією «Ремус-С» майже гектара схилів в Отраді – курортному районі Одеси, а іншим рішенням зобов’язав міську владу Одеси виплатити 321 млн грн ТОВ «Інфоксводоканал», власником якого є екс-міністр екології Микола Злочевський.

Павло Меденцев – представник відомої в Одесі юридичної династії: він є сином колишнього заступника прокурора Одеської області, а нині директора коледжу при Національному університеті «Одеська юридична академія» Анатолія Меденцева. Мати – відомий адвокат, керує адвокатським об’єднанням «Адвокатська контора Суворовського району Одеси».

Тетяна Герасимова, Світлана Підпала.