Про це розповів Андрій Лещенко – захисник Михайло Чеботаря, якого Приморський суд м. Одеси присудив до довічного ув’язнення за зґвалтування та вбивство 9-річної Ангеліни Моїсеєнко в с. Лощинівка 27.08.2016 року. Вирок був винесений 1 лютого 2023 року колегією Приморського районного суду м. Одеси. До набрання вироком законної сили 28-річний мешканець Лощинівки Михайло Чеботарь залишається в Одеському СІЗО, де перебуває вже 7 років. За «законом Савченко» обвинуваченому зараховано в строк відбуття покарання строк його перебування під вартою з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
Не погодившись з вироком Приморського суду, захисники Чеботаря подали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків Приморського суду фактичним обставинам справи, неповноту судового розгляду та істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просять вирок суду скасувати та постановити ухвалу про закриття кримінального провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України. Згідно з законом, кримінальне провадження має бути закрите, якщо в ході розгляду справи у суді не були встановлені достатні докази для доведення винуватості та вичерпані можливості їх отримати.
«Хід конем»
За авторозподілом скаргу сторони захисту має розглядати колегія суддів Одеського апеляційного суду у складі головуючого судді Руслана Котелевського та суддів Юліана Кравца й Ігоря Артеменко. Але ці судді в складі різних колегій більше ніж 10 разів розглядали та залишали без задоволення апеляційні скарги сторони захисту на постанови про продовження строку тримання під вартою Чеботаря, які виносив Приморський районний суд. На думку сторони захисту, цим судді Котелевський, Кравець та Артеменко порушували істотне право Чеботаря на свободу за статтею 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (право на свободу та особисту недоторканність).
Як наслідок, 10 листопада 2022 році Європейський суд з прав людини встановив порушення прав Михайла Чеботаря через надмірну тривалість тримання під вартою. Відповідно до Листа ЄСПЛ від 10.11.2022 року це рішення є остаточним і підлягає примусовому виконанню з боку України. Але рішення ЄСПЛ не виконане досі, Чеботар залишається під вартою.
Такі обставини викликають об’єктивні сумніви у неупередженості суддів Одеського апеляційного суду. Тому адвокат Андрій Лещенко ще на початку літа заявив відвід двом суддям колегії Кравцю та Артеменко, бо найбільше таких рішень виносили саме вони. Але Одеський апеляційний суд відмовився відвести суддів від розгляду скарги. Вдруге вимагав відводу, але вже всієї колегії адвокат Сергій Іванів. Суд знов відмовив. Однак 22 вересня несподівано зробив “хід конем” – заявив про самовідвід. Які були мотиви прийняття такого рішення, ми дізнаємося після його опублікування в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Поки ще залишається відкритим питання, чи взагалі зможе Одеський апеляційний суд розглянути апеляційну скаргу сторони захисту Михайла Чеботаря з огляду на те, що в кримінальній палаті суду залишилось всього шість суддів. І всі вони розглядали скарги на продовження для Чеботаря запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. І всі відмовлялись випустити його з-за ґрат.
Тетяна Герасимова