На засіданні 10 серпня 2021 адвокати Михайла Чеботаря заявили клопотання про приєднання до матеріалів справи письмових доказів. Частина документів стосується того факту, що ізмаїльські поліцейські фактично вибивали з Михайла Чеботаря зізнання у вбивстві дитини після затримання 27.08.2016. Це копії заяв адвокатів про відкриття кримінального провадження за фактами нанесення Чеботарю телесних ушкоджень, постанови прокуратури Одеської області про відмову в відкритті кримінальної справи, копії ухвал Приморського суду, які зобов’язували прокуратуру відкрити кримінальне провадження. Всього за п’ять років адвокати тричі вимагали внести в ЄРДР інформацію стосовно тортур їх підзахисного, і тричі прокуратура справу закривала. Останній раз адвокати змусили прокуратуру відкрити провадження вже навесні цього року, і тепер його веде Державне бюро розслідувань.
Також адвокат Лещенко просив суд приєднати розшифровку інтерв’ю тодішнього голови Одеської обласної адміністрації Михайла Саакашвілі, яке він дав журналістам в Лощинівці 28 серпня 2016 року. В цьому інтерв’ю держслужбовець високого рангу назвав Чеботаря вбивцею, порушивши цією заявою його конституційні права.
Адвокати просили приєднати до матеріалів справи DVD–диск з телепередачею “Гучна справа” (19.02.2020 в передачі “Гучна справа” на ТРК Україна був показаний фільм «ДНК для третього невідомого». Журналісти провели власне розслідування вбивства Ангеліни Моїсеєнко. У фільмі показано, як журналістка бере зразок ДНК у вітчима загиблої дівчинки Олександра Матяша (з його згоди). Автори фільму стверджують, що ДНК Олександра Матяша по 18 показникам з 21 збігається з ДНК «невідомої особи», що було вилучено в ході дослідження криміналістами речових доказів).
Раніше, в жовтні 2020, за клопотанням адвокатів до справи були приєднані висновки незалежної експертизи, яку було зроблено за запитом авторів цього фільму.
Прокурор Світлана Кологрьова заперечувала проти приєднання матеріалів сторони захисту. На її думку, не можна говорити про тортури, тому що нікому з поліцейських не пред’явлено підозру. При цьому вона не пояснила, чому за п’ять років обласна прокуратура не спромоглася провести належне розслідування. Також вона вважає доказом відсутності тортур те, що Чеботар спочатку свою провину не визнав.
Передача “Гучна справа”, на її думку, – з області фантастики, журналісті заробляють гроші на горі матері. Чому на досудовому розслідуванні слідчі не взяли ДНК у Олександра Матяша, прокурор теж не пояснила. Інтерв’ю Саакашвілі юридичного відношення до справи не має, тому з ним суддям також не потрібно знайомитися, вважає Кологрьова.
Порадившись на місті, колегія вирішила приєднати всі матеріали, крім розшифровки інтерв’ю Саакашвілі та DVD–диска з телепередачею “Гучна справа“.
Засідання 10 серпня судді і адвокати були змушені вести російською мовою, тому що, за словами голови колегії Віктора Іванова, вже півроку судова адміністрація не перераховує гроші бюро перекладів для оплати послуг судових перекладачів.
Але взагалі судовий процес за обвинуваченням Михайла Чеботаря у вбивстві 8-річної Ангеліни Моїсеєнко тупцює на місці. Хоча вже допитані всі свідки й долучені всі докази. Залишилося допитати обвинуваченого, у якого є своя версія того, що сталося тієї страшної ночі в Лощинівці. Цю версію не потрудилися вивчити слідчі на етапі досудового розслідування, тому журналісти (а їх кількість в залі Приморського суду останнім часом значно збільшилася) з нетерпінням чекають допиту Михайла Чеботаря. Але адвокати не погодилися провести 10 серпня допит свого підзахисного. Згідно з порядком дослідження доказів, який був прийнятий судом ще на початок процесу, Чеботар виступатиме після допиту всіх свідків і експертів.
Останній експерт, якого чекають в суді вже майже дев’ять місяців, це судово-медичний експерт Слюсаренко – голова комісії, котра проводила повторну експертизу смерті потерпілої. Клопотання про виклик її до суду і допит заявила ще 30 жовтня 2020 прокурор.
Не дуже зрозуміло, навіщо так довго чекати єксперта, яка не може прийти до суду то через здачу єкзаменов у виші, то через відпустку. Може, прокурор чіпляється за допит Слюсаренко як за соломинку, щоб знову, як це було з допитом експерта Галева, під жорстким пресингом змусити її змістити час смерті дівчинки до потрібних прокуратурі 02.30?
Тоді експерта Галєва допитували не тільки адвокати й прокурор, а й судді. Саме після жорсткого допиту суддями Івановим і Попревичем експерт змістив «орієнтовний» час смерті дівчинки з 22.00-01.25 до 23.00-02.00. І саме після цього і наступного допиту експерта сторона захисту поставила під сумнів висновки Галєва та зажадала призначення повторної судово–медичної експертизи.
Але висновок Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи, що був оприлюднений на засіданні 26 листопада 2020, знов підтвердив: злочин стався між 23.25 та 01.25. Тобто саме у той проміжок часу, коли Чеботар був у великої компанії людей, з якими святкував день народження сусідки. І всі вони, допитані як свідки, його алібі підтвердили.
Нагадаю, 8-річну Ангеліну Моісеєнко було вбито в селі Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області в ніч з 26 на 27.08.2016 р. Її тіло було знайдено близько 07 години ранку 27 серпня на пустирі позаду покинутого будинку, сусіднього з будинком, де вона жила з мамою, вітчимом та молодшим братиком. В будинку вітчима Олександра Матяша під час обшуку було знайдено кепку. Собака-шукач взяла по кепці слід і привела поліційних до будинку Михайла Чеботаря, сусіда й друга Матяша. В ході обшуку було вилучено, зокрема, одяг підозрюваного та викрутку, якою могли вбити дівчинку. Після обшуку Михайла забрали в сільраду, де, за словами адвоката Андрія Лещенка, з Чеботаря “вибивали” зізнання у вбивстві.
Звістка про те, що у злочині підозрюють місцевого жителя ромського походження 21-річного Михайла Чеботаря, спровокувала масові заворушення. Розлючений натовп громил житло, нищив майно жителів села – ромів. На щастя, люди не постраждали, бо всі ромські родини встигли напередодні погромів втекти. Вигнанці були змушені шукати житло в інших селах регіону та в Ізмаїлі, ніхто з них в Лощинівку не повернувся.
Справу розслідувало слідче управління ГУНП України в Одеської області під процесуальним керівництвом Одеської обласної прокуратури. Слідство у справі Михайла Чеботаря було завершено в кінці грудня 2016 р., обвинувальний акт досі слухається в Приморському суді м. Одеса. Обвинувачений з 27 серпня 2016 р. перебуває за ґратами. За такий великий проміжок часу – понад чотири роки – ніхто так і не поніс покарання за трагічні події в Лощинівці.
Тетяна Герасимова.