Так колишній директор “Вікторії”, пожежа в якої 15 вересня 2017 р. забрала життя трьох дітей, охарактеризував урочисте відкриття табору на початок червня 2017 р. На відкритті, як відомо, були присутні одеський міський голова Геннадій Труханов й Президент України Петро Порошенко.
Петрос Саркісян був допитаний як свідок у справі співробітників ДСНС Леоніда Бондаря та Валерія Дяченка.
Саркісян підтвердив все те, що він говорив в період досудового розслідування і під час розгляду обвинувального акту щодо нього в Київському суді: Департамент науки і освіти Одеської міської ради не міг профінансувати в 2017 р. виконання протипожежних заходів в дерев’яних будиночках, тому що Управління капітального будівництва (УКБ) ОМР не передало їх на баланс Департаменту. У свою чергу, табір не є юридичною особою, вся його діяльність фінансується бухгалтерією Департаменту. Крім того, як стверджує Саркісян, будиночки взагалі не були введені в експлуатацію, але він заселяв туди дітей на підставі розпорядження міського голови, керівництва Департаменту науки і освіти.
– Хіба можна було селити дітей в будиночки, якщо вони не введені в експлуатацію? – поцікавився прокурор Михайло Бойчук.
– Можна було. Так нам говорили в Департаменті освіти, – відповів екс-директор. – Мовляв, 30% дитячих установ взагалі не введені в експлуатації, так що, дітям там не можна вчитися і відпочивати?
Це дуже здивувало прокурора, тому він запитав, кому саме в Департаменті освіти належать подібні висловлювання. Саркисян відповів, що чув це і від керівника Департаменту Олени Буйневіч, і від її заступниці.
Центр правового моніторингу “Гідність” відразу після трагедії вивчав питання введення будиночків в експлуатацію. Нам вдалося отримати ряд документів з Одеської міської ради. Згідно з декларацією про готовність введення в експлуатацію об’єкта, роботи в дитячому комплексі «Вікторія» стартували 15 травня 2017 року, а завершилися всього … через день – вже 16 травня 2017 р.
Можливо, цей документ був створений заднім числом, вже після пожежі? Якщо це припущення вірне, то, виходить, діти відпочивали в будиночках, за які ніхто не ніс відповідальності.
Саркісян стверджує, що будиночки продовжували на момент пожежі перебувати на балансі УКБ – замовника т. зв. реконструкції, а по суті – будівництва. Більш того, за словами колишнього директора, в 2017 р. керівництво УКБ (начальник, головний інженер, співробітник, який відповідав за технічний нагляд) “не вилазили з території табору, тому що це будівництво було для них дуже важливим – адже на відкриття повинен був приїхати сам Президент!”
Очевидно, що керівництво Управління капстроительства ОМР більше хвилювало, як “замилити очі” суспільству, чим безпека дітей, про яких на словах так печеться міський голова Труханов. Саме це, на мій погляд, і є головною причиною пожежі в таборі.
Своєї провини в трагедії Петрос Саркісян не визнає, тому на допиті всіляко ухилявся від прямих відповідей на питання захисника Леоніда Бондаря Олександра Булгарова.
Адвокат запитав, чи брав він участь у перевірці, яку проводив інспектор Бондар з 20.06 по 23.06.2017.
– А там є мій підпис?
– В отриманні ви не розписувалися, але але в акті написано …
– Я знаю про цей акт. Це липовий акт.
Чому цей документ “липовий”, Саркісян здивованим учасникам процесу не пояснив.
– Тут написано, що перевірка проходила разом з директором табору. Ви брали участь?
– Якщо немає мого підпису, значить, ні.
– Підпис учасників не ставиться, стоїть підпис того, хто отримав акт на руки. Отримала ваша заступниця Ланіна.
Такий же діалог пролунав після прохання адвоката прокоментувати складений інспектором за результатами перевірки припис №73 від 23.06.2017 Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області про “Про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки”, в якому перераховані 28 порушень правил протипожежної безпеки. До речі, як пояснив мені після засідання Леонід Бондар, безпосередньо дерев’яних будиночків стосувався тільки один пункт з 28, перерахованих в приписі, – про відсутність декларації готовності на них. Самі будиночки інспектор не мав права перевіряти саме через те, що вони офіційно не були введені в експлуатацію. На засіданні екс-директор табору заявив, що інспектор неодноразово заходив на територію будівництва і перевіряв будиночки. Бондар намагався оскаржити цей факт, але суддя Прохоров зробив йому зауваження.
Цей документ, який Саркісян спочатку теж “не міг згадати”, він, за його твердженням, передав представнику УКБ, адже в Департаменті освіти відмовилися припис прийняти все з тієї ж причини – відсутності будиночків на балансі.
Нагадаю, що порушення, зазначені у приписі №73, зокрема відсутність підключення протипожежної сигналізації всього табору до центрального пульту, стали фатальними в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р.
Леоніда Бондаря та колишнього керівника цього відділу Валерія Дяченка обвинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки – пожежу в дитячому таборі “Вікторія”.
У травні 2016 і у липні 2017 року Київський районний відділ ДСНС, який очолював Валерій Дяченко, проводив перевірки в “Вікторії” і зафіксував близько 30 порушень правил пожежної безпеки. Саме інспектор цього відділу Леонід Бондар перевіряв табір і кілька разів знаходив порушення, складав акти та приписи про їх усунення. Обвинувачення вважає, що Бондарь мав підготувати матеріали, а Дяченко повинен був з цими матеріалами звернутися до суду для зупинки діяльності табору. Але обидва нічого не зробили, тому порушення не були усунені і стали головними причинами стрімкого поширення вогню під час пожежі.
Пожежа в таборі “Вікторія” виникла 15 вересня 2017 р. близько 23:30, вогонь повністю знищив двоповерховий дерев’яний будинок, в якому на момент пожежі перебували 42 дитини. На місце пожежі, як стверджують рятувальники, вони прибули у 23.34, але будиночок вже був повністю охоплений вогнем, тому увійти в нього вони не могли. Крім того, співробітники табору їм повідомили, що всіх дітей встигли евакуювати. Після гасіння пожежі рятувальники виявили обгорілі останки двох дітей, пізніше на попелищі знайшли останки третьої загиблої дівчинки.
Наразі в одеських судах слухаються декілька справ стосовно пожежі в “Вікторії”. В Київському суді розглядається справа відносно ексдиректора табору “Вікторія” Петроса Саркісяна і його заступниці Тетяни Ланіної. Петроса Саркісяна звинувачують в порушенні правил пожежної безпеки, що спричинило загибель трьох дітей. Саркісян, на думку Одеської обласної прокуратури, винен в тому, що не виконав той самий припис №73 від 23.06.2017 р., який видав Леонід Бондар.
Крім цього, Саркісяну і Тетяні Ланіної ставлять в провину привласнення і розтрату майна табору шляхом отримання зарплат за «мертві душі».
На лаву підсудних відправили єдину представницю Одеської міської ради – колишню заступницю Одеського міського голови Зінаїду Цвірінько, яку звинувачують в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України).
Директора ТОВ «Стройсоцстандартрозвіток» Станіслава Чернишова притягли до відповідальності за те, що протягом 2015-2016 рр. під час реконструкції дитячого табору «Вікторія» (а фактично – будівництва дерев’яних будиночків) він неправомірно заволодів бюджетними коштами – 413 537,70 грн. і 1 738 909,20 грн. Обидві справи слухають судді Приморського районного суду м. Одеси.
У квітні 2018 р. колишню виховательку табору “Вікторія” Наталію Янчик суд визнав винною за ч. 2 ст. 137 КК України і виніс рішення про випробувальний термін на два роки з позбавленням права на цей термін обіймати посади, пов’язані з протипожежною безпекою.
Тетяна Герасимова