За рішенням міської влади Одеси, в таборі «Вікторія» з 3 червня 2017 р. (дата офіційного відкриття табору, на якому був присутній Президент України) діяв цілорічний режим роботи з перервою на січень-лютий.  Але на момент трагічної пожежі 15 вересня офіційно сезон в таборі вже закінчився, тому договір з охоронною компанією «Карабінер» не був укладений, протипожежну сигналізацію не було виведено на центральний пульт.

Таку інформацію повідомила під час допиту в Київському суді м. Одеси 12 жовтня 2020 колишня заступниця директора табору “Вікторія” Тетяна Ланіна. ЇЇ було допитано як свідка у справі співробітників ДСНС Леоніда Бондаря та Валерія Дяченка.

Обвинувачений Валерій Дяченко запитав, чому сигналізацію було взагалі відключено в момент пожежі, хоча відомо, що вона була в справному стані. І чи правда, що сигналізацію вимикали співробітники табору. Ланіна відповіла, що сигналізація могла спрацювати навіть на негоду, бо не була як слід налагоджена. Але їй невідомо, чи відключали її співробітники табору.

 

У той же час було встановлено, що вожатая-вихователь сусіднього загону вихованців табору Олена Адамська неодноразово вимикала ревун сигналізації в корпусі №5 (той самий, який згорів), тому що він спрацьовував неодноразово, в тому числі вночі.

З цієї ж причини в момент пожежі в таборі фактично не було відповідального за протипожежну безпеку. Формально відповідала за безпеку вихователь Наталія Янчик, але призначали таких відповідальних тільки на літній сезон  з 3 червня по 28 серпня. Янчик не володіла потрібними знаннями, її тільки ознайомили із папкою з матеріалами про пожежі, також вона нібито проводила якісь інструктажі. На момент пожежі її взагалі не було в таборі  вона відпросилася у керівництва за сімейними обставинами.

Взагалі, як зізналася Ланіна, спеціально Янчик до цієї місії ніхто не готував, тому що … не було часу в період літнього сезону (а як же тоді твердження Ланіної, що готували відповідальних саме на період червень-серпень? – прим. авторки).

Відсутність зв’язку між пожежною сигналізацією табору і центральним пультом було одним із зауважень, що були перераховані в приписі інспектора Київського ДСНС Леоніда Бондаря, який він видав керівництву табору після перевірки в червні 2017 р. Під приписом стоїть підпис Ланіної, тому адвокат Бондаря Олександр Булгаров попросив її вказати, які з порушень були виправлені. Вона вказала на кілька дрібних порушень. Решту, за її словами, мали виправити фахівці мерії, тому що у табора своїх грошей не було – діяльність “Вікторії” фінансувалася Департаментом науки і освіти Одеської міської ради.

Ланіна сказала, що бачила, як в пожежне водоймище наливали воду. Однак, як було встановлено досудовим слідством та підтверджено в суді, в момент приїзду пожежних водоймище було напівпорожне і закрите кришкою, яку рятувальники не змогли зрушити. Відсутність води завадила пожежним ефективно впоратися з полум’ям, яке охопило будиночок №5.

Леонід Бондар попросив Ланіну згадати, чи оглядав він під час перевірки дерев’яні будиночки, що не були влітку 2017 р. прийняті на баланс табору. Свідок відповіла, що не бачила цього.

Про те, як він проводив перевірку, Леонід Бондар в грудні 2018 р. розповів в суді, будучи свідком у справі колишніх керівників табору Петроса Саркісяна і Тетяни Ланіної.

Леоніда Бондаря та колишнього керівника цього відділу Валерія Дяченка обвинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки – пожежу в дитячому таборі “Вікторія” в Одесі в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р. Під час пожежі в дерев’яному будинку загинули три дівчинки: 8-річна Софія Мазур, 9-річна Анастасія Кулініч і 12-річна Сніжана Арпентій.

У травні 2016 і у липні 2017 року Київський районний відділ ДСНС, який очолював Валерій Дяченко, проводив перевірки в “Вікторії” і зафіксував близько 30 порушень правил пожежної безпеки. Саме інспектор цього відділу Леонід Бондар перевіряв табір і кілька разів знаходив порушення, складав акти та приписи про їх усунення. Обвинувачення вважає, що Бондарь мав підготувати матеріали, а Дяченко повинен був з цими матеріалами звернутися до суду для зупинки діяльності табору. Але обидва нічого не зробили, тому порушення не були усунені і стали головними причинами стрімкого поширення вогню під час пожежі.

Пожежа в таборі “Вікторія” виникла 15 вересня 2017 р. близько 23:30, вогонь повністю знищив двоповерховий дерев’яний будинок, в якому на момент пожежі перебували 42 дитини. На місце пожежі, як стверджують рятувальники, вони прибули у 23.34, але будиночок вже був повністю охоплений вогнем, тому увійти в нього вони не могли. Крім того, співробітники табору (саме Ланіна) їм повідомили, що всіх дітей встигли евакуювати. Після гасіння пожежі рятувальники виявили обгорілі останки двох дітей, пізніше на попелищі знайшли останки третьої загиблої дівчинки.

Наразі в одеських судах слухаються декілька справ стосовно пожежі в “Вікторії”. В Київському суді розглядається справа відносно ексдиректора табору “Вікторія” Петроса Саркісяна і його заступниці Тетяни Ланіної. Петроса Саркісяна звинувачують в порушенні правил пожежної безпеки, що спричинило загибель трьох дітей. Саркісян, на думку Одеської обласної прокуратури, винен в тому, що не виконав той самий припис №73 від 23.06.2017 р. Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області про “Про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки”, який видав Леонід Бондар. Керівника табору мав, наприклад, до 23 вересня 2017 р. провести вогнезахисну обробку приміщень всіх п’яти дерев’яних будиночків табору.

Крім цього, Саркісяну і Тетяні Ланіної ставлять в провину привласнення і розтрату майна табору шляхом отримання зарплат за «мертві душі».

На лаву підсудних відправили єдину представницю Одеської міської ради – колишню заступницю Одеського міського голови Зінаїду Цвірінько, яку звинувачують в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України).

Директора ТОВ «Стройсоцстандартрозвіток» Станіслава Чернишова притягли до відповідальності за те, що протягом 2015-2016 рр. під час реконструкції дитячого табору «Вікторія» (а фактично – будівництва дерев’яних будиночків) він неправомірно заволодів бюджетними коштами – 413 537,70 грн. і 1 738 909,20 грн. Обидві справи слухають судді Приморського районного суду м. Одеси.

У квітні 2018 р. колишню виховательку табору “Вікторія” Наталію Янчик суд визнав винною за ч. 2 ст. 137 КК України і виніс рішення про випробувальний термін на два роки з позбавленням права на цей термін обіймати посади, пов’язані з протипожежною безпекою.

Тетяна Герасимова