Столицю Королівства Нідерландів Гаагу вважають правовою столицею світу. У місті знаходиться Міжнародний суд ООН, Постійна палата третейського суду, нідерландський офіс Міжнародної торгової палати й Гаазька академія міжнародного права. Один з найважливіших судових процесів 21 століття – суд у справі стосовно катастрофи Боїнга MH17 – теж недарма йде в Нідерландах, в Окружному суді Гааги. Звісно, через те, що об’єднана слідча група з розслідування цього страшного злочину знаходиться в Гаазі, що більшість загиблих в катастрофі – громадяне Нідерландів. Але і завдяки авторитету нідерландської правової й судової системи, заслуженій повазі й міжнародній довірі до неї.

Як і будь-яка правова система, нідерландська створювалася і шліфувалася десятиліттями. І не завжди жителі цієї європейської країни були нею задоволені. Чверть століття тому громадяни Нідерландів дуже критикували свої суди – перш за все, за відсутність єдиних підходів до розгляду справ. Щоб виправити ситуацію, судді почали створювати Гайдлайни (українською – Правила), які нині регламентують організацію судових процесів і поведінку процесуальних сторін в судах всіх спеціалізацій і юрисдикцій.

25 років тому юрист Естер де Рой тільки починала свою кар’єру в якості судді. Зараз вона працює заступником голови Амстердамського окружного суду, є також членкінею правління нідерландського фонду «Судді для суддів» та експерткою Європейського центру підготовки суддів. Як досвідчений юрист і суддя, пані Естер допомагає своїм колегам зі східноєвропейських країн створювати такі ж Правила ефективного судочинства, які колись впроваджували нідерландські судді. Перший такий проект вона допомагала здійснювати в Боснії. З 2019 р. допомагає українським суддям. “Правила організації ефективного цивільного судочинства” та “Правила ефективного кримінального судочинства” вже розроблені, їх вперше почали імплементувати в трьох пілотних судах Одеської області: Одеському апеляційному, Ізмаїльському міському та Малиновському районному.

Пані Єстер де Рой в Одеському апеляційному суді. Фото прес-служби Одеського апеляційного суду

Ми розмовляємо з пані Естер в залі нарад Одеського апеляційного суду – одного з трьох пілотних судів, де вже обкатують на практиці Правила, що були створені спільними зусиллями одеських суддів-ентузіастів та нідерландських експертів. Моя співрозмовниця згадує, який великий шлях пройшла за 25 років нідерландська судова система після того, як судді почали її змінювати. Ми говоримо і про те, як ідея створення подібних Правил адаптується в українських реаліях.

– Пані Естер, чому саме Одеса стала містом, де впроваджуються «Правила організації ефективного судочинства»?

– Тому що ініціатива виходила саме від одеських суддів, які, дізнавшись про нашу роботу в Боснії, зв’язалися зі мною і запитали: а чи можемо ми спробувати написати такі правила для українських суддів? Я з радістю погодилася, і за допомогою Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди, за фінансової підтримки проекту MATRA ми почали розробляти в 2018 році перші чернетки.

Естер де Рой (в центрі), її нідерландські колеги Саймон Ван дер Шенк (другий ліворуч), Філіп Ландбрук (третій праворуч) з суддями Одеського апеляційного та Малиновського судів. Фото прес-служби Одеського апеляційного суду.

– Вам напевно добре відомо, наскільки низький сьогодні рівень довіри українських громадян до своїх судів. І перш за все через корупцію, через те, що в багатьох судових процесах судді не дотримуються основних принципів незалежного правосуддя. Чи може імплементація “Правил організації ефективного судочинства” виправити цю ситуацію?

– Підвищення довіри до українських судів є головною метою нашого одеського проекту «СУД, ГРОМАДЯНИ, СУСПІЛЬСТВО, ДЕРЖАВА: СПІВПРАЦЯ ЗАРАДИ ЗМІН». Найчастіше громадяни не довіряють суду тому, що вони не знають, як буде розглянуто їх позов, чого вони можуть очікувати від суду.

– Так, для багатьох людей, особливо для тих, хто вперше стикається з судовою системою, це “терра інкогніта”…

– Абсолютно вірно. Але коли перед початком судового процесу громадянин побачить, яким чином майбутній процес буде організований, коли він разом з суддею запланує засідання й обсяг доказів, коли він буде знати, в які терміни подати клопотання про перенесення засідання або як попередити суд про свою неявку, і таке інше, йому легше буде орієнтуватися в такій складній судовій системі. Дуже важливо підкреслити, що “Правила” не пов’язані зі зміною українських законів, також вони жодним чином не можуть вплинути на те, яке рішення в результаті розгляду справи винесе суддя. Перш за все вони спрямовані на організацію самого судового процесу, щоб зробити його як можна більш передбачуваним, прозорим і ефективним. До речі, хоч ініціаторами створення “Правил” були судді, але їх імплементацію підтримали і адвокати, і прокурори в Одеській області. Це дуже важливо! І це гарантія того, що імплементація “Правил” в пілотних судах буде успішною.

– Що далі? Створення аналогічних “Правил” для господарського, адміністративного судочинства, для антикорупційного суду? І чи будуть застосовуватись вже написані “Правила” при розгляді цивільних і кримінальних справ у судах інших регіонів України?

– Так, такі плани в нас є. Але спершу треба отримати зворотній зв’язок від всіх учасників судових процесів в перших трьох судах – і від представників закону, і від громадян. Після цього зможемо розширювати сферу застосування “Правил”.

Інтервью вела Тетяна Герасимова.

Додатково: «Правила організації кримінального та цивільного судочинства» розроблені на підставі ст. 1, 3, 55, 131-1, 131-2 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст. 3 Закону України «Про прокуратуру». Написання текстів Правил проводилось в рамках міжнародного проекту «СУД, ГРОМАДЯНИ, СУСПІЛЬСТВО, ДЕРЖАВА: СПІВПРАЦЯ ЗАРАДИ ЗМІН» за підтримки Уряду Королівства Нідерландів в 2018-2019 р.р.

28 лютого 2020 року Рада суддів України прийняла рішення № 14 «Про запроваждення «Правил організації ефективного цивільного судочинства» та «Правил організації ефективного кримінального судочинства», яким офіційно розпочалася процедура запровадження Правил в пілотних судах: Одеському апеляційному, Ізмаїльському міському та Малиновської районному судах Одеської області.

В міжнародній команді проекту «СУД, ГРОМАДЯНИ, СУСПІЛЬСТВО, ДЕРЖАВА: СПІВПРАЦЯ ЗАРАДИ ЗМІН» працюють з нідерландської стороні: Естер де Рой, заступник голови Амстердамського окружного суду, член правління нідерландського фонду «Судді для суддів» та експерт Європейського центру підготовки суддів; Саймон Ван дер Шенк – суддя Окружного суду м. Гаага; Філіп Ландбрук – професор управління юстиції та судової організації Утрехтської школи права, Ліно Бросиус – проект-менеджер нідерландської організації SILK.

Українська команда проекту: заступник голови Одеського апеляційного суду Андрій Дрішлюк, суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області, тренер Одеського регіонального відділення Національної школи суддів Тетяна Шевиріна, помічники заступника голови Одеського апеляційного суду Юлія Бондаренко та Вікторія Бондарь. Український партнер проекту – ГО «Експертно-аналітична агенція «Група 2 травня» та її Центр правового моніторингу «Гідність».