Оприлюднені в ході судових процесів стосовно пожежі в таборі “Вікторія” документи та покази свідків говорять про те, що трагедія, яка сталася три роки тому, може повторитися в будь-якому іншому таборі чи санаторії. Річ у тому, що система контролю за експлуатацією цих найважливіших установ вельми недосконала і дозволяє їм продовжувати працювати попри виявлені порушення протипожежної безпеки.
Це підтвердив колишній заступник начальника Головного управління ГСЧС в Одеській області Михайло Вовк – черговий свідок у справі колишнього начальника Київського районного відділу ГСЧС Валерія Дьяченко та інспектора цього відділу Леоніда Бондаря. Його допитали 25 листопада в Київському суді м. Одеси.
У 2017 р. Вовк працював заступником начальника ГУ ДСНС Одеської області з запобігання надзвичайним ситуаціям. 19 грудня минулого року був звільнений разом з начальником ГУ ДСНС Віктором Федорчаком після страшної пожежі в будинку Асвадурова в Одесі.
Його підпис стоїть під рапортом про щорічну перевірку дитячих оздоровчо-рекреаційних установ в Одеській області, яку було проведено в червні 2017 г. Є в цьому переліку і «Вікторія».
Тому частина питань свідкові стосувалася перевірки, яка, як виявилося, не є обов’язковою за сьогоднішнім законодавством. Але все одно дитячі табори і санаторії інспектують перед кожним сезоном відповідно до спеціального розпорядження органів виконавчої влади.
Крім “Вікторії”, в рапорті переличені дитячі санаторії “Мрія”, “Юний залізничник”, “Люстдорф”, “Зелена гірка”, “Степове повітря”, “Ластівка”. І у всіх – одні й ті ж порушення: не обладнані всі приміщення корпусів системою автоматичної пожежної сигналізації; не проведене вогнезахисне обробляння дерев’яних конструкцій покриття будівель; не демонтовані глухі металеві решітки на вікнах; не встановлені протипожежні двері в електрощитовій і тому подібне.
Як розповів свідок, якщо порушення не усуваються, начальник районного відділення ГСЧС повинен звернутися в райадміністрацію Одеської міської ради, щоб на комісії з техніко-екологічної безпеки заслухали керівника такої установи. Як з’ясувалось, члени комісії з питань техногенної, екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Київської районної адміністрації Одеської міської ради такий рапорт заслухали. Але нічого не зробили, щоб змусити власників установ виправити порушення. Їх визнали “типовими“ і такими, що не загрожують життю і безпеці людей.
Також, за словами Вовка, ДСНС не могла вплинути на якість будівництва будиночків, тому що з 2011 р. не бере участі в розгляді проектної документації та приймання будівельних споруд в експлуатацію. Але, як він запевнив, якби до них потрапили документи на будівництво дерев’яних котеджів ув «Вікторії», то будувати б не дозволили, бо це будівлі 5 ступеня вогнестійкості, ніякі норми до них не застосовуються. У тому числі норми з просочення протипожежної рідиною. Такі будівлі марно обробляти протипожежної рідиною зверху, необхідно перед будівництвом проводити глибоке просочення в автоклавах.
Нагадаю, що Бондаря та Дяченко звинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки – пожежу в дитячому таборі “Вікторія” в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р.
У травні 2016 і у липні 2017 року Київський районний відділ ДСНС, який очолював Валерій Дяченко, проводив перевірки в “Вікторії” і зафіксував близько 30 порушень правил пожежної безпеки. Одне з них – відсутність підключення сигналізації до ліцензійного пульта. Саме інспектор цього відділу Леонід Бондар проводив перевірки і кілька разів знаходив порушення, складав акти та приписи про їх усунення. Обвинувачення вважає, що Бондарь мав підготувати матеріали, а Дяченко повинен був з цими матеріалами звернутися до суду для зупинки діяльності табору.
Нагадаю, що пожежа в таборі “Вікторія” виникла 15 вересня 2017 р. близько 23:30, вогонь повністю знищив двоповерховий дерев’яний будинок, в якому на момент пожежі перебували 42 дитини. На місце пожежі, як стверджують рятувальники, вони прибули у 23.34, але будиночок уже був повністю охоплений вогнем, тому увійти в нього вони не могли. Крім того, співробітники табору їм повідомили, що всіх дітей встигли евакуювати. Після гасіння пожежі рятувальники виявили обгорілі останки трьох дітей – Софії Мазур, Анастасії Кулініч і Сніжани Арпентій.
Тетяна Герасимова.