Хоча вже минуло понад шість років з моменту трагічних подій 2 травня 2014 року в Одесі, ми досі не знаємо певно, чи був введений в Одесі 2 травня 2014 р. оперативний міліційний план «Хвиля» для запобігання масовим заворушенням. Допит свідків у судовому процесі у справі колишнього начальника Головного управління МВС в Одеській області Петра Луцюка (процес триває з лютого 2016 р.) також до цього часу не дав однозначної відповіді на це важливе питання.

Командир загону швидкого реагування УБОЗ «Сокіл» Сергій Долинний, який був запрошений до суду для допиту стороною обвинувачення, був безпосереднім виконавцем двох силових операцій 2 травня.

Сергій Долинний

Перша – це затримання о 16.50 на Олександрівському проспекті автомобіля “Крайслер” зі зброєю. До цього активісти блокували автомобіль і зажадали від працівників міліції, які перебували поблизу, провести його огляд, однак ті відмовилися. Виявилося, що автомобіль належить одному з учасників козацької проросійської організації з Куликова поля. При особистому огляді у “козаків” виявили кілька готових до негайного застосування травматичних пістолетів і мисливські ножі. Саме бійцям “Сокола” активісти передали затриманих бойовиків.

Друга операція  з затримання групи антимайданівців, які захопили торговий центр «Афіна» на Грецькій площі. Долинний докладно розповів, як за наказом начальника УБОЗ Олега Кузьменка із 12 співробітниками підрозділу увірвалися в торговий центр, щоб затримати групу з 50-60 молодих людей спортивної зовнішності, які збудували в холі велику барикаду і зустріли міліцію, озброєні палицями, трубами та пляшками з якоюсь сумішшю. Як близько двох годин з бойовиками велися переговори, в яких взяли участь також Кузьменко, Луцюк і заступник прокурора області. Як умовили здатися під «чесне слово офіцера», а потім підганяли до виходу з «Афін» автозаки й створювали коридор, щоб безпечно вивести правопорушників, захистивши їх від агресивної юрби зовні. Все це відбувалося після 19 годин.

Тим, хто добре знає хронологію подій 2 травня, в показах Долинного немає нічого нового. На питання, чи була операція по затриманню бойовиків в ТЦ «Афіна» частиною оперативного плану «Хвиля», Долинний відповів, що скоріше за все питання про застосування спецпідрозділу було узгоджене Луцюком прямо на місці з заст. прокурора області (прізвище якого Долинний не зміг згадати).

Зіткнення на Грецькій площі

Але його свідчення не відповідають на питання, чим займалася міліція п’ять годин до цього, адже, за твердженням Луцюка, він ввів план “Хвиля” в 14 годин, зателефонувавши черговому обласного управління міліції Валерію Чубатому.
А завершальна фраза Долинного для мене стала ще одним доказом того, що одеська міліція не була заздалегідь готова до масових заворушень: «Якби в «Афіні» було більше людей, ми могли б не впоратися. Але якби ми не затримали цих людей, їх би спалил розлючений натовп з вулиці».

На думку Долинного, пожежа могла виникнути набагато раніше, і не в Будинку профспілок, а в “Афіні”. Коли бійці “Сокола” після затримання бойовиків зачищали будівлю, вони виявили не тільки палиці та каміння, але і каністри з горючою рідиною і скляні пляшки для приготування коктейлів.

А ось зброї на даху не знайшли, хоча бачили до цього людей зі стволами, які бігали по даху ТЦ.

Бойовик зі зброєю на балконі ТЦ “Афіна”

Долинний повідомив ще один важливий факт: спецпідрозділу “Беркут” в кількості 200 осіб в цей час на Грецькій площі не було, він знаходився в районі залізничного вокзалу.

Ще один свідок, але з боку захисту  колишній начальник Білгород-Дністровського міського управління міліції Олександр Верченко,  не зміг підтвердити факт введення плану «Хвиля». Він розповів, що йому надійшов дзвінок від чергового з обласного управління з наказом виїхати з підрозділом міліціонерів до Одеси. Про те, що в Одесі відбуваються заворушення, він вже знав завдяки інформації в ЗМІ. З групою у 20 міліціонерів вони прибули до Одеси пізно вночі 2 травня, відразу вирушили до Будинку профспілок, в якому на той час уже закінчився пожежа. І увійшли в будівлю тоді, коли заворушення закінчилися. У запобіганні заворушень група не брала участь. Про план «Хвиля» Верченко взагалі не зміг нічого сказати.

Нагадаю, що колишнього начальника ГУ МВС України в Одеській області Петра Луцюка обвинувачують в тому, що 2 травня 2014 року він умисно, всупереч інтересам служби, незважаючи на відповідні попередження  МВД та СБУ, навмисно не ввів в дію оперативний план «Хвиля», щоб припинити масові заворушення. Це призвело до загибелі 48 і поранення 200 залишених без допомоги людей (ч. 3 ст. 135 , ч. 2 ст. 364 Кримінального Кодексу України). За версією слідства, він також сфальсифікував документи, заднім числом оформивши наказ про введення плану. Тому Луцюку також інкримінують службове підроблення (ч. 1 ст. 366 ККУ).

Тетяна Герасимова.