18 вересня в Іллічівському міському  суді м. Чорноморська Одеської області було оголошено вирок у кримінальній справі № 12014000000000380 від 25.09.2014 р. («справа 2 травня»). 17 громадян України і двоє громадян Росії звинувачувалися в участі в масових заворушеннях, «які спричинили загибель людей, погроми, знищення майна» (як сказано в обвинувальному акті) 2 травня 2014 року в Одесі. Прокуратура вимагала для них покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 15 років Всіх було виправдано за недоведеністю вини.

Це ті громадяни, яких 2.05.2014 р. було затримано в Торгівельному центрі «Афіна» на Грецькій площі після того, як в результаті масових заворушень в центрі міста від вогнепальних поранень загинули 6 осіб, 200  отримали поранення. Цей епізод було виділено з кримінальної справи про масові заворушення в Одесі, яка розслідується досі.

До цього судовий процес майже два з половиною роки топтався на місці в Малиновському районному суді м. Одеси і постійно фігурував у всіх звітах Верховного комісара ООН з прав людини через різноманітні порушення – від необґрунтованого продовження строків тримання під вартою підсудних, затягування розгляду справи до грубого тиску на суд з боку політичних супротивників обвинувачених.

Спостерігачі Центру правового моніторингу «Гідність» почали вести моніторинг цього судового процесу в жовтні 2016 р. Із звітом про слухання в Малиновському суді можна ознайомитися на сайті Центру http://gidnist.org.ua/zvit-za-rezultatami-sudovogo-monitoringu-rozglyadu-spravi-2-travnya/

Після відводу колегії суддів Малиновського суду рішенням Апеляційного суду Одеської області від 26.05.2017 р. розгляд справи було перенесено в Іллічівський міський суд м. Чорноморськ.

За три місяці  завдяки наполегливості і послідовності колегії в складі суддів: О. Семенов, К. Вергопуло, Ф. Журавля було проведено велику роботу з розгляду обвинувального акту.

Під час вивчення доказів з’ясувалося, що досудове розслідування, на якому базується обвинувачення, проведено вкрай незадовільно: не були надані основні докази, не допитані ключові свідки, не долучені важливі матеріали. Багато доказів зібрано з процесуальними порушеннями і тому визнані судом неприпустимими. Скоєно велику кількість порушень прав обвинувачених в процесі проведення слідчих дій та під час розгляду справи в Малиновському суді м. Одеси.

Протягом цих трьох місяців спостерігачі Центру правового моніторингу «Гідність» щодня вели моніторинг цього судового процесу, використовуючи портативну відеокамеру. Всі репортажі з судових засідань і відео можна знайти на сайті Центру за посиланнями

http://gidnist.org.ua/category/sudovij-monitoring/sprava-2-travnya/       та    http://gidnist.org.ua/videosyuzheti/

Після закінчення процесу відбулась прес-конференція, на якій спостерігачі Центру ознайомили одеські ЗМІ з результатами своєї роботи і висновками про відповідність судового процесу в Іллічівському міському суді стандартам справедливого суду (ст. 6 Європейської конвенції з прав людини).

http://gidnist.org.ua/2-maya-budut-li-najdeny-vinovnye/

Попередні висновки спостерігачів Центру про судове рішення Іллічівського міського суду м. Чорноморська Одеської області по «справі 2 травня»:

  1. Розгляд справи в Іллічівському міському суді м. Чорноморська велося відповідно до принципів ст. 6 Європейської конвенції з прав людини «Право на справедливий судовий розгляд».
  2. Рішення суду об’єктивне, справедливе і повністю засноване на матеріалах справи.
  3. Судова колегія дала справедливу оцінку низькій якості та упередженості слідства, а також численним порушенням прав людей під час досудового розслідування і розгляду справи в Малиновському суді м. Одеси.
  4. Судова колегія вивчила звіт Міжнародної консультативної групи Ради Європи з приводу розслідування одеських подій 2 травня 2014 р. https://rm.coe.int/168048851b і зазначила невиконання Україною рекомендацій МКГ про незалежність розслідування дій правоохоронних органів 2.05.2014 р.
  5. Судова колегія вивчила також звіти Верховного комісара ООН з прав людини про порушення прав людей під час розгляду «справи 2 травня» в Малиновському суді, зокрема, під час продовження строків тримання під вартою обвинуваченим у «справі 2 травня». У той же час, як відзначено в рішенні з посиланням на доповіді ВКПЛ, обвинувачений у вбивстві на Грецькій площі прихильник Євромайдану Сергій Ходіяк знаходиться на волі, а його справу в Київському суді не слухають протягом багатьох місяців.
  6. Судова колегія зазначила порушення прав підсудного Є. Мефьодова, громадянина РФ, під час продовження запобіжного заходу в Малиновському суді: тиск на суд з боку політичних активістів, штучне створення доказів так званих правопорушень Є. Мефьодова тільки для того, щоб виправдати його утримання під вартою. Колегія вважає, що такі дії працівників правоохоронних органів мають бути перевірені шляхом проведення досудового розслідування.
  7. Спостерігачі Центру правового моніторингу «Гідність» вважають рішення колегії Іллічівського міського суду великим кроком вперед у затвердженні принципів верховенства права і в зміцненні незалежної судової влади в Україні.

Спостерігачі Центру правового моніторингу «Гідність» також ведуть моніторинг судових процесів, пов’язаних з масовими заворушеннями в Одесі 2 травня 2014 р.:

  • справу екс-начальника Головного управління МВС України в Одеській області П. Луцюка, який не ввів в дію 2 травня 2014 р. план «Хвиля» і не запобіг заворушенням (Приморський суд м. Одеси)
  • справу С. Ходіяка, якого звинувачують у вбивстві 2 травня на Грецькій площі (Київський суд м. Одеси)
  • справу колишніх співробітників ГСЧС В. Губая, С. Коевої та Ю. Швиденко, яких звинувачують в тому, що залишили в небезпеці людей в Будинку профспілок 2 травня 2014 р. (Приморський суд м. Одеси) та інші резонансні справи.

Звіти по цих справах можна побачити  тут  http://gidnist.org.ua/zviti/

ПРО ПРОЕКТ

1 вересня 2016 року на базі ГО «Експертно-аналітичне агентство «Група 2 травня» створений Центр правового моніторингу «Гідність». Громадські спостерігачі Центру проводять моніторинг дотримання прав учасників судових процесів по розгляду кримінальних справ, пов’язаних з подіями 2 травня 2014 р в Одесі, які слухаються в районних судах м. Одеси, а також інших резонансних кримінальних справ.

Проект підтриманий Посольством Королівства Нідерландів в Україні (програма МАТРА)

Контакти Центру правового моніторингу «Гідність»

 65007, м. Одеса, вул. Старорізнична, 28, оф. 1

+380 (48) 735 15 70

+380 (63) 357 14 20

E-mail: info@gidnist.org.ua

Сайт: http://gidnist.org.ua