28 грудня 2022 року на засіданні Приморського районного суду м. Одеси, який слухає справу за обвинуваченням жителя села Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області Михайла Чеботаря у вбивстві влітку 2016 року 8-річної Ангеліни Моісеєнко, прокурор Одеської прокуратури Світлана Кологрьова заявила клопотання про зміну обвинувачення.

Це сталося після того, як судова колегія в складі суддів Віктора Іванова (голова колегії), Віктора Попревіча та Вадима Коваленко майже закінчили розгляд справи: були досліджені всі докази, допитані потерпіла – мати вбитої дівчини – та обвинувачений, всі свідки та експерти.

Що саме змінили в обвинуваченні Михайла Чеботаря

В новій редакції фабули на основі повторної судово-медичної експертизи, висновки якої були оприлюднені в листопаді 2020 року, був доповнений перелік причин смерті дитини: поєднання двох травматичних процесів: поєднана травма голови й тулуба та кровотеча, які призвели до розвитку травматичного шоку, а також механічна асфіксія. Течія будь-якого з цих процесів (окремо) могли призвести до настання смерті, але в цьому випадку до смерті дитини призвели обидва фактори у їх сукупності.

В новій редакції також час деяких подій та час скоєння вбивства переміщено на пів години назад.

У фабулі обвинувачення, яке було пред’явлено Михайлу Чоботарю та зачитано у відкритому засіданні в Приморському суді на початку судового розгляду в кінці 2017 р., зазначено, що Чеботар разом з друзями, іншими мешканцями села Лощинівка, знаходився в барі «Фортуна» в селі Лощинівка, де святкував день народження своєї односелиці, близько 01.30 ночі 27 серпня 2016 р. Зараз цей час змінено на проміжок 00.30-01.00. Також назад зрушено час повернення Чеботаря з бару «Фортуна» додому – з 02.00 на 01.30. На думку обвинувачення, саме в 01.30 Чеботар вийшов з бару, щоб йти додому, і, коли проходив біля дому №75 по вул. Ізмаїльська (будинок, де мешкали Олександр Матяш, Катерина Моїсеєнко та їх двоє дітей Ангеліна та Валерій), у нього «з метою задоволення своєї статевої пристрасті раптово виник умисел на зґвалтування малолітньої Ангеліни Моїсеєнко».

Час скоєння  злочину, коли обвинувачений дістав викрутку і почав вбивати, – також перемістили на пів години назад: з 02.30-03.00 на 02.00-2.30.

Логіка прокуратури зрозуміла. Досі, через шість років судових слухань, Михайло Чеботар має алібі, яке ґрунтується на наступних фактах:

– між 23.30 і 01.30 Чеботаря бачили багато людей: в хаті Юхима Матяша, де весела компанія спочатку святкувала день народження, потім по дорозі з хати до бару «Фортуна», і в самому барі. Свідки, допитані в ході судових засідань, це підтверджують.

– за даними експертизи тіла дитини, яку було зроблено вранці 27.08.2016 р., Ангеліна померла не раніше 21.25 години 26 серпня та не пізніше 01.25 27 серпня.

Повторна експертиза, яку було зроблено на прохання сторони захисту, підтвердила цей висновок: з моменту настання смерті дівчинки до моменту дослідження трупних явищ 27.08.2016 р., 09.25 ранку пройшов проміжок біля 8 до 10 годин. Тобто злочин стався між 23.25 та 01.25. Навіть після зміни обвинувачення час смерті дитини (не пізніше 01.25) не збігається з часом скоєння вбивства – 02.00-2.30.

Також на цьому засіданні суд відмовив стороні захисту в проведенні ще однієї комісійної судової молекулярно-генетичної експертизи.

Тетна Герасимова.

Заголовне фото – Ольга Івлєва.