23 вересня в Київському суді м. Одеси відбулися засідання у двох різних справах щодо пожежі в таборі «Вікторія».
На засіданні з об’єднаної справи інспектора Київського районного відділу ГУ ДСНС в Одеській області Леоніда Бондаря та колишнього керівника цього відділу Валерія Дяченка були допитані потерпілі – батьки дітей, що загинули під час пожежі в дитячому таборі “Вікторія”,- Олексій Мазур, Наталія Кулініч та Ігор Арпентій.
Потерпілі розповіли про ту страшну ніч 15 вересня 2017 року, коли після тривожного телефонного дзвінка терміново приїхали в табір і побачили охоплений полум’ям будиночок №5, де в одній кімнаті на другому поверсі жили їхні доньки. Згадували той день, коли привезли на відпочинок в “найкращий табір України” своїх дітей. “Вікторію” міська влада широко піарила, тому в них не виникло ніяких сумнівів щодо порядку у дитячій оздоровниці. На питання прокурора Михайла Бойчука, чи знали вони, що в таборі існують великі проблеми з протипожежною безпекою, відповіли, що зовні табір виглядав досить доглянутим, красивим. “У кутку кімнати висів аварійний блок протипожежної сигналізації, – розповіла Наталія Кулініч. – Хто ж знав, що він вимкнутий!” Ледве стримуючи сльози, Наталія згадувала, як шукала доньку. У якийсь момент почула, як в наметі рятувальників високопосадовець-пожежний голосно відчитував свого підлеглого, вимагаючи, аби той перемістив в звіті час прибуття першої рятувальної машини на 4 хвилини вперед. Пізніше з новин дізналася, що це був начальник Головного управління ДСНС в Одеській області Віктор Федорчак (до речі, в січні цього року екскерівнику одеської ДСНС оголосили підозру з приводу смертельних пожеж в Одесі у 2017 та 2019 роках, зокрема в таборі “Вікторія”).
“У загибелі наших дітей винні всі”, – завершує свою промову Наталія.
Олексій Мазур з гіркотою заявив, що справжнє розслідування щодо подій в таборі “Вікторія” поліція і прокуратура “саботували і продали”, а потім розпорошили справу за різними судовими процесами. Олексій вважає, що необхідно було звернути увагу на дії високопосадовців з ДСНС, зокрема, їх реакцію на постанову Кабінету Міністрів України про перевірку місць літнього дитячого відпочинку. (Очевидно, Олексій мав на увазі доручення Прем’єр-міністра України від 20 квітня 2017 р. про належну організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей, згідно з яким всі управління ДСНС України в регіонах мали прозвітувати про забезпечення контролю за дотриманням в дитячих санаторіях і таборах вимог пожежної безпеки. Такий звіт відправило і керівництво ГУ ДСНС України в Одеській області, перерахувавши численні порушення правил протипожежної безпеки в дитячих оздоровчих закладах, в тому числі в “Вікторії”. Але нічого не зробили, аби примусити власника табору усунути проблеми, небезпечний табір не закрили – примітка від автора).
Ігор Арпентій розповів, що його сім’я довірилася красивій рекламі про табір, відкривати який з мером Одеси Трухановим приїхав сам Президент України Порошенко. “Хто ж знав, що в пожежному водоймищі відсутня вода, а протипожежна сигналізація не працює!”
Бондаря та Дяченко звинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки – пожежу в дитячому таборі “Вікторія” в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р.
У травні 2016 і у липні 2017 року Київський районний відділ ДСНС, який очолював Валерій Дяченко, проводив перевірки в “Вікторії” і зафіксував близько 30 порушень правил пожежної безпеки. Одне з них – відсутність підключення сигналізації до ліцензійного пульта. Саме інспектор цього відділу Леонід Бондар проводив перевірки і кілька разів знаходив порушення, складав акти та приписи про їх усунення. Обвинувачення вважає, що Бондарь мав підготувати матеріали, а Дяченко повинен був з цими матеріалами звернутися до суду для зупинки діяльності табору.
Нагадаю, що пожежа в таборі “Вікторія” виникла 15 вересня 2017 р. близько 23:30, вогонь повністю знищив двоповерховий дерев’яний будинок, в якому на момент пожежі перебували 42 дитини. На місце пожежі, як стверджують рятувальники, вони прибули у 23.34, але будиночок уже був повністю охоплений вогнем, тому увійти в нього вони не могли. Крім того, співробітники табору їм повідомили, що всіх дітей встигли евакуювати. Після гасіння пожежі рятувальники виявили обгорілі останки двох дітей, пізніше на попелищі знайшли останки третьої загиблої дівчинки.
У своєму цивільному позові потерпілі вимагають по 100 тис. грн матеріальної та по 3 млн грн моральної шкоди з Валерія Дяченко, Леоніда Бондаря та ГУ ДСНС України в Одеської області.
Справу за №520/3194/18 розглядає суддя Павло Прохоров, наступне засідання 30 вересня о 14.00.
В іншому процесі – у справі екскерівників табору “Вікторія” Петроса Саркісяна і Тетяни Ланіної – сторони обговорили питання про надання матеріалів експертам, які проводять нову комплексну пожежно-технічну, будівельно-технічну та електротехнічну експертизу.
Про повторну експертизу адвокат потерпілих Микола Стоянов просив суд ще в грудні минулого року, але рішення було прийняте тільки в лютому поточного року. Своє клопотання Стоянов мотивував тим, що наявні в матеріалах висновки експертів суперечать один одному в частині визначення причини пожежі. Зокрема, у висновку начальника дослідницько-випробувальної лабораторії ГУ ДСНС в Одеській області А. Панкратова причиною пожежі названий кип’ятильник, включений в електромережу та залишений без нагляду в кімнаті №4 згорілого корпусу №5, в якій жила керівник дитячого танцювального колективу «Адель» Тетяна Єгорова – саме діти з цього колективу постраждали під час пожежі, а три дівчинки загинули.
Але цей висновок викликає багато питань у зв’язку з тим, що Панкратов досліджував частини кип’ятильника, знайденого на згарищі через три дні після трагедії вожатими табору під керівництвом, судячи з їхніх показань в суді, самого Панкратова і за відсутністю слідчо-оперативної групи. По-друге, як випливає з матеріалів службової перевірки, проведеної в Одеській міськраді відразу після трагедії, у 2016 р. саме Панкратов підписував протоколи випробувань з визначення якості проведеної вогнезахисної обробки дерев’яних і металевих конструкцій дерев’яних будиночків табору, в тому числі – будиночка №5. Тобто він може бути зацікавленою особою.
Експертиза, проведена фахівцями ТОВ “Незалежний інститут судових експертиз” на вимогу батька Соні Мазур Олексія Мазура, вважає, що причиною пожежі міг стати аварійний режим роботи побутового кип’ятильника, залишеного без нагляду. Але якого саме кип’ятильника? Річ у тім, що фахівці інституту знайшли ще один кип’ятильник через 10 місяців після пожежі, просіюючи залишки згорілого будиночка.
Пожежо-технічна експертиза Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України взагалі не змогла дати точну відповідь на питання про причини пожежі, тільки встановила чотири можливі версії, які експертам не вдалося ні підтвердити, ні спростувати. Експерти Сергій Остапов і Сергій Вишневський, допитані в суді рік тому, повідомили, що запитували у слідчого управління ГУНП України в Одеській області додаткові матеріали, але так і не отримали їх.
Повторну експертизу, призначену за клопотанням Стоянова, доручили фахівцям Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса. На вирішення експертів суд поставив великий перелік питань, починаючи від відповідності будівництва дерев’яних будиночків в таборі будівельним нормам і правилам закінчуючи причиною пожежі.
Вивчивши матеріали, через пів року керівник експертної групи надіслав до суду клопотання з великим переліком документів, необхідних для з’ясування всієї ситуації з табором.
Тепер суду доведеться шукати необхідні документи, розпорошені по різних томах цієї справи. Тому суддя Віктор Чаплицький звернувся і до обвинувачених, і до потерпілих з проханням вказати, де які документи шукати. Сподіваємось, всі разом вони з цим завданням впораються.
Наступне засідання по справі №520/2424/18 заплановане на 7 жовтня, о 10.00.
Наразі в одеських судах розглядаються ще дві справи стосовно пожежі в “Вікторії”. Колишню заступницю Одеського міського голови Зінаїду Цвірінько звинувачують в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). Директора ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток» Станіслава Чернишова притягли до відповідальності за те, що протягом 2015-2016 рр. під час реконструкції дитячого табору «Вікторія» (а фактично – будівництва дерев’яних будиночків) він неправомірно заволодів бюджетними коштами – 413 537,70 грн. і 1 738 909,20 грн. Обидві справи слухають судді Приморського районного суду м. Одеси. У квітні 2018 р. колишню виховательку табору “Вікторія” Наталію Янчик суд визнав винною за ч. 2 ст. 137 КК України і виніс рішення про випробувальний термін на два роки з позбавленням права на цей термін обіймати посади, пов’язані з протипожежною безпекою.
Тетяна Герасимова. Фото і відео авторки.