Сьогодні нарешті Приморський суд зміг допитати свідка сторони захисту, яку безрезультатно чекали в суді з осені минулого року. Йдеться про мешканку села Лощинівка Валентину Казанжи. Вона та її сестра Вероніка Добрева в ніч злочину виходили з бару “Фортуна” і неподалік від місця, де потім вранці було виявлено тіло жертви, чули якісь крики. Адвокати Андрій Лещенко та Сергій Іванів вважають обов’язковим допит очевидиць, тому що їх інформація може підтвердити час смерті дівчинки (який не збігається з часом, коли, на думку обвинувачення, Чеботар нібито скоїв злочин). Прокуратура цих жінок до суду чомусь не викликала.

Але, на жаль, самим захисникам не вдалося викликати до суду сестер, бо ті не проживають за місцем реєстрації в Лощинівці і не відповідали на телефонні дзвінки адвокатів. Тому Лещенко неодноразово клопотав про примусовий привід жінок за допомогою Ізмаїльського райвідділку поліції. Суд клопотання задовольняв, але тільки за пів року поліції вдалося знайти одну з сестер, Валентину Казанжи – вона зараз мешкає в Ізмаїлі. На засіданні 11 березня про це повідомив головуючий по справі Віктор Іванов.

18 травня Казанжи за допомогою відеозв’язку з Ізмаїльським районним судом Одеської області дала покази стосовно подій 26-27 серпня 2016 в Лощинівці.

Судова колегія (зліва направо): Віктор Попревич, Віктор Іванов, Вадим Коваленко

Вона повідомила, що о 9 вечора 26 серпня разом з сестрою та двома подругами прийшла до бару «Фортуна». Сиділи в кутку бару.

Бар “Фортуна”, де відпочивала свідок з подругами

Приблизно о 0.30 – 01 ночі побачила Чеботаря, який зайшов і вийшов з бару. Свідкові здалося, що він був «не в дусі». Після цього жінки вийшли покурити на вулицю. Зупинилися неподалік від бару, біля двох стовпів. (Електричні стовпи знаходяться на перехресті вулиці Спортивної, де живе Чеботар, і вул. Ізмаїльської, де з батьками і братом жила потерпіла – примітка автора). У цей момент вони почули крики справа, з боку городу, позаду дома, де живе родина потерпілої. «Ми подумали, що якісь люди сваряться», – згадала Казанжи. І кілька разів імітувала цей крик.

Бар “Фортуна” біля перехрестя вулиць Спортивна та Ізмаїльська
Стовпи, біля яких курили свідки, і город справа, де вбили 9-річну Ангеліну М.

О 2 годині ночі жінка вже була у себе вдома. А вранці їй подзвонила однокласниця і повідомила, що вночі було вбито маленьку дівчинку. Казанжи зрозуміла, що ця подія і крики, які вона з подругами чули вночі, можуть бути пов’язані між собою. Сусід попросив її піти в поліцію і розповісти про те, що вона бачила і чула. Слідчи ії допитали.

Суддя Іванов перепитав, в який точно час вона чула цей крик. Свідок повторила, що це було між пів на першу і годиною ночі 27 серпня. Чеботаря в цей час, як вона вважає, в барі вже не було.

Бачила свідок на вулиці біля бару і вітчима дівчинки Олександра Матяша. Він був, на її думку, підпилий, але не дуже п’яний.

Нагадаю, що злочин (згвалтування і вбивство 8-річної Ангеліни М.) був скоєний в ніч з 26 на 27 серпня 2016 р. Рано-вранці 27 серпня за підозрою в згвалтуванні та вбивстві був затриманий житель Лощинівці Михайло Чеботар, 21-річний громадянин України ромського походження. Цей факт спровокував інший злочин – погроми будинків ромів, що жили в Лощинівці, і вигнання їх з села.

За версією обвинувачення, Чеботар скоїв злочин 27 серпня в період часу між 02.30 та 03.00. Але в цей час жертва вже була мертва – такий висновок був зроблений експертом Ізмаїльській філії Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи Олегом Галевим, який проводив експертизу тіла дитини вранці 27.08.2016 р. Згідно з його висновком, жертва померла не раніше 21.25 години 26 серпня і не пізніше 01.25 27 серпня.

Висновок повторної експертизи, яку провела група експертів Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи й підписав керівник бюро Григорій Кривда, також вказує, що з моменту настання смерті дівчинки до моменту дослідження трупних явищ 27.08.2016 р., 09.25 ранку пройшов проміжок біля 8 до 10 годин. Тобто злочин стався між 23.25 та 01.25. Приблизно в цей же час Казанжи, її сестра і дві її подруги чули крики з городу позаду будинку Олександра Матяша вітчима дівчинки. Де знаходився в цей час Чеботар?

Згідно з обвинувальним актом, з 22.00 26 серпня Чеботар разом з великою компанією, в якої знаходився й вітчим дитини Олександр Матяш, святкував день народження дівчини Юхима Матяша (брата вітчима). Це святкування з великою кількістю алкоголю розпочалося ще звечора в хаті Юхима. В 01.30 вся компанія переместилась до бару “Фортуна”, з якого Чеботар, за версією прокуратури, пішов до дому о 2 години ночі. Тобто на час смерті Ангеліни М. Чеботаря бачила велика кількість людей – спочатку в хаті Юхима, потім в барі.

Крім наявного алібі, у цій справі є багато і інших сумнівів в тому, що страшний злочин скоїв саме Михайло Чеботар

Справа слухається колегією суддів Приморського суду м. Одеси з листопада 2017 р. і вже прямує до фіналу. Досліджени всі докази, допитані всі свідки. Залишилося допитати експерта, що брала участь в повторній експертизі, і обвинуваченого.

Тетяна Герасимова. Фото авторки.