На засіданні в Приморському суді 21 січня 2022 року за обвинуваченням Михайла Чеботаря у вбивстві 8-річної дівчинки прокурорка Світлана Кологрьова клопотала про те, щоб оголосити протоколи допиту Чеботаря на досудовому слідстві. Ці протоколи не були включені в матеріали судової справи, тому Кологрьова закцентувала на тому, що її мета – перевірити покази обвинуваченого в суді, які він надав 25.11.2021, тому що його покази суперечать тому, що він казав слідчим.
Адвокат обвинуваченого Андрій Лещенко заперечив: оголошення протоколів порушує принцип безпосередності дослідження доказів судом.
Але суд дозволив.
Інформація, що міститься в трьох оголошених протоколах, відрізняється одна від одної та від того, що розповів Чеботар під час допиту в суді 21.11.2021 р., та фактично утворює чотири версії трагічних подій.
Зсув часу на годину вперед
Версія перша, протокол допиту підозрюваного 27.08.2016 р.
Першого разу Чеботаря допитали наступного дня після вбивства. І цей допит, як нагадав суду адвокат Сергій Іванів, проводився в умовах, коли до нього застосовували побої.
Згідно з протоколом, після повернення з Ізмаїла, близько 21.00 Чеботар пішов у бар “Фортуна”. Там його чекали друзі – брати Рустам та Армен Чурар. Трохи побули у барі, потім пішли гуляти селом. Зайшли додому до братів, потім до бабусі та дідуся Чеботаря. Звідти вийшли о 22.30, повернулися знову в бар. Туди зайшли дівчата – Люда Матяш, Марина Гайдарджі та Маша (прізвища не пам’ятає), запросили на день народження Марини до будинку Юхима Матяша – хлопця Марини та брата Олександра Матяша.
На дні народження перебували до 12 години ночі. Потім у протоколі міститься такий запис: “Там пробули до першої години ночі, а не до 12, як я раніше сказав”. (Припускаю, що допит проходив після того, як інспектор Галєв встановив на місці злочину час смерті дитини – з 21.25 до 01.25, і тому слідчому необхідно було зрушити час на годину вперед, щоб показати, що під час вбивства Чеботар міг перебувати у будинку Матяша – примітка автора).
Після застілля всі, окрім Юхима та Марини, пішли знову в бар, Чеботар та Олександр Матяш йшли ззаду. Коли проходили повз будинок Матяша, він запропонував Чеботареві зайти й подивитися, чи сплять діти. Чеботар зайшов до хати, сів на стілець у коридорі. Заплакав молодший син Валера, Олександр заспокоїв його. Потім Матяш зайшов до іншої кімнати, де спала його падчерка Ангеліна. Побачив, що вона спить, зачинив двері, і вони обоє пішли з дому, повернулися до бару.
Біля бару Матяш посварився з Рустамом через дівчину, Людмилу Матяш. Олександр зайшов у бар. Близько двох годин Чеботар пішов додому, роздягнувся і ліг спати.
На запитання, як з’явилася його кепка в будинку Матяша, Чеботар відповів, що зняв її й кинув на диван, де Ангеліна спала, тому що у барі всі чіплялися до нього через цю кепку.
Плями бурого кольору на своїх штанах Чоботар пояснив тим, що за кілька днів до цього різав барана у свого діда. Кров на його майці – батькова: батько чотири дні тому впав та розбив ніс.
Плями на підкладці чорної куртки, яку вилучили у нього під час обшуку, пояснити не міг, бо, за його словами, це була чужа куртка.
«Матяш поводився дивно, був зляканий»
Версія друга, протокол допиту підозрюваного 19.10.2016 р.
Через два місяці після вбивства Чеботар повторив багато того, що говорив під час першого допиту. Привертає увагу його фраза на початку протоколу: “Я настаиваю на показаниях, которые давал ранее в ходе опроса подозреваемого”. Навряд чи людина, яка насилу закінчила 9 класів середньої школи, могла би сформулювати свою думку із застосуванням специфічної поліцейської термінології.
Але є кілька відмінностей з першим протоколом. В цьому допиті він перше розповів про викрутки, одна з яких послужила за версією слідства знаряддям вбивства. І вперше розповів про дивну поведінку Олександра Матяша після того, як він повернувся до бару зі свого будинку.
Коли Чоботар із братами Чурар пішли в бар “Фортуна” між 21.30 та 22.00, в бар зайшов Олександр Матяш і попросив у Чеботаря хрестову викрутку. Той сходив до себе додому (живе неподалік бару), приніс дві хрестові викрутки – із зеленою і чорно-жовтою ручкою. Матяш поклав обидві викрутки в кишеню.
О 16 годині, після приїзду з Ізмаїла, Чеботар перевдягнувся. До поїздки на ньому були білі бриджі, сіра сорочка, капці та коричнева кепка. Після приїзду одягнув сині джинси, синю футболку з білим малюнком, кросівки та чорну куртку зі шкірозамінника. У бар ще надів ту ж коричневу кепку з написом Dolce & Gabbana.
З бару пішли на день народження Марини Гайдарджі, пробули там до 12 години ночі, потім вирішили знову повернутися до бару. Вся компанія йшла попереду, Чеботар із Матяшем йшли позаду. Дорогою Матяш попросив Чеботаря зайти до нього додому.
Пива в домі не вживали, навіть у кухню не заходили.
Вдома в різних кімнатах спали діти – Валера та Ангеліна. Спочатку Матяш пішов у кімнату до Валери, уклав його спати. У кімнаті, де спала дівчинка, Чеботар залишив свою кепку. Він кинув кепку в правий кут ліжка, на якому лежала Ангеліна(згодом кепка стала одним з доказів, що саме Чеботар убив дівчинку).
До кімнати зайшов Матяш. Він не бачив, що Чеботар кинув на ліжко свою кепку. Сам Чеботар у цей момент вийшов надвір і вирушив у бар. Матяш залишився вдома.
У барі Чеботар присів за столик, де сидів Рустам та Люда Матяш, у нього виник конфлікт із Рустамом через Люду. Чеботар сказав, що завтра розбереться з Рустамом, і пішов додому. Було близько 2-ї години ночі.
Дорогою зустрів Олександра Матяша, той віддав йому дві викрутки, які Чоботар давав йому вдень. Матяш поводився дивно, був зляканий. Викрутки Чеботар поклав у внутрішню кишеню куртки. Перед тим як попрощатися, Матяш помацав Чеботаря за плече.
Також Чеботар розповів, як удень за допомогою однієї з викруток лагодив удома телевізор. Заявив, що винним себе не вважає, що цього злочину не робив.
“У цьому злочині винен Олександр Матяш, я особисто це бачив”
Версія третя, протокол додаткового допиту підозрюваного 26.12.2016 р.
Під час третього допиту Чеботар знов стверджує, що не визнає вину, що не скоював цей злочин. І додає: “У цьому злочині винен Олександр Матяш, тому що я особисто це бачив”.
І нарешті розповідає повністю свою історію злочину.
“Я повертався з дня народження Марини Гайдарджі разом з Арменом та Рустамом Чурар, Людою Матяш та її подругою Машею, Олександром Матяшем. Олександр попросив зайти до нього в будинок за адресою вул. Ізмаїльська, 75 для того, щоб перевірити, чи сплять його діти Моісеєнко Валерій та Моісеєнко Ангеліна, які були в будинку самі. Я погодився. Разом із Матяшем я попрямував до його будинку.
Він увійшов до кімнати, де спав Валера. Потім пішов до своєї спальні, де спала Ангеліна. Але дівчинки в кімнаті не було. Він почав психовати і гукати, сказав, що приб’є її. Згодом він почав шукати свої речі.
У цей час до будинку увійшла Ангеліна. Я спитав, де вона була. Ангеліна відповіла, що була у туалеті. Матяш підійшов до неї і вдарив по потилиці долонею. Вона впала на підлогу. Це відбувалося у коридорі. Я почав кричати на нього, зняв з голови кепку та кинув, але куди вона впала, не бачив.
Потім вийшов надвір за хвіртку, закурив цигарку і сів на камінь.
Докуривши, я зайшов у будинок Матяша. Але Матяша та Ангеліни в будинку вже не було. Пройшовся всіма кімнатами, вийшов на подвір’я, але їх не було і там. Потім вийшов надвір. Мені захотілося до туалету. Я зайшов на ділянку місцевості біля будинку Матяша, де знаходився вуличний туалет. Вийшовши з туалету, перейшов канаву і вийшов на вулицю Ізмаїльську, хотів повернутися до бару. Зупинився біля будинку 75 на ділянці по одній вулиці і знову закурив. І побачив, що дільницею хтось ходить.
Я спитав, що він робить. Глянув на землю і побачив Ангеліну. Вона не ворушилася. Я поліз у бійку, вдарив його. Ми обидва впали на землю. Він намагався бути зверху, але я його скинув. Встав на ноги, спустився на вулицю і попрямував до бару.
Матяш мене наздогнав, почав заспокоювати, що все гаразд із дівчинкою і щоб я не турбувався. Я попросив, щоб він дав мені спокій. Він віддав мені два викрутки, які брав у мене раніше, вдень 26.08. Я його питав, навіщо йому викрутки, він не сказав, навіщо. Ці викрутки – з зеленою і чорно-жовтою рукояткою – я поклав у внутрішню кишеню куртки.
Разом ми прийшли до бару. Матяш попрямував усередину бару, де працювала біля стійки його дружина Катерина. Я лишився біля входу. Близько другої години ночі я пішов у бар, взяв каву. Матяш поводився дивно. Це виражалося в агресії стосовно його дружини. Я вийшов із бару, пішов до столика на вулиці, де сиділи Рустам, Армен, Люда та Маша. Посварився з Рустемом через Люду, тому що вона мені тоді подобалася, але не відповідала взаємністю.
Сказав Рустему, що завтра розберемося. Повернувся до бару, взяв каву та пачку цигарок. Тоді звернув увагу, що Матяш був одягнений у інші речі. На дні народження на ньому були білі джинси, біла майка та капці, а в барі він уже був у сірих штанах, у чорній кофті з синіми смужками, у цих же тапочках.
Я вийшов із бару, пішов додому. Двері відчинила мати. Роздягнувся. Речі, складені в гардеробі, кинув у таз із водою біля дверей, бо вони були брудні. Майку кинув на підвіконня. Ліг спати.
Через деякий час у вікно постукав Матяш. Звав мене пити пиво. Я відповів, що не хочу, і ліг спати. Вранці 27.08 мене розбудили співробітники поліції та забрали до сільради.
«Не хотів битися при дитині»
Версія четверта, допит обвинуваченого в суді 25.11.2021
Ще одну версію подій Михайло Чеботар розповів 25 листопада 2021 року під час допиту у суді. Фактично він повторив усе, що говорив під час допиту 26.12.2016, за винятком найважливішого: він не сказав, що бачив убиту Ангелину, яка лежала на землі.
Отже, Чеботар повернувся ввечері додому в Лощинівку з Ізмаїлу. Переодягся у сині джинси, синю футболку, чорну куртку зі шкірозамінника та кросівки. З Рустамом Чураром пішли разом у бар “Фортуна”. Там зустріли Марину Гайдарджі та її подругу Машу. Марина запросила на свій день народження у дім до свого парня Юхима Матяша. Купили у барі горілку та пиво, вирушили святкувати. Дорогою зустріли Олександра Матяша, він сказав, що йде на день народження разом із ними. Матяш був одягнений у білі бриджі, білу майку та капці.
Приблизно о 00.15 Михайло з Олександром Матяшем вийшли з дому Юхима на вулицю покурити. Олександр попросив, щоб Михайло з ним пішов до бару «Фортуна», де його жінка Катерина працювала цього вечора.
Коли вийшли на Ізмаїльську вулицю, де живе Матяш, Олександр сказав, що треба зайти додому, перевірити, чи сплять діти – його 5-річний син Валера та 8-річна падчерка Ангеліна. Попросив Михаїла піти з ним. Зайшли удвох у хату. Михайло залишився у передпокої, Олександр пішов спочатку в одну кімнату, тому в іншу. Сказав, що син на місці, спить, а дівчинки немає, і почав нервувати. Але за хвилину Ангеліна зайшла до будинку з вулиці. Виявляється, що вона була у туалеті. Вітчим вдарив дівчинку долонею по голові, вона впала. Михайло підняв її й штовхнув Олександра. Той штовхнув Михайла у відповідь. Михайло розвернувся і вийшов із дому, тому що «не хотів битися при дитині». Тоді у будинку Матяша він втратив кепку.
Пішовши з дому Матяша, Михайло повернувся до бару. Була одна година ночі. За барною стійкою стояла дружина Матяша Катерина Мойсеєнко.
Хвилин за 20-25 з’явився Олександр Матяш. Він переодягнувся в чорну кофту, сірі штани. Обличчя в нього було зле. Сварився із Катериною.
Хвилин через 15 Матяш вийшов із бару, покликав Михайла. Зайшли за ріг бару. Матяш дістав із кишені викрутки й сказав: “Візьми, я в тебе брав, забув повернути”. Чеботар взяв викрутки, поклав у внутрішню кишеню куртки. Він не підозрював, що саме викруткою було вбито дівчинку.
Після цього Михайло повернувся до компанії. Там Рустам загравав із Людою, яка Михайлу в той період подобалася. Через це він посварився з другом. Але не билися, «тільки на словах». Після того, як хлопці з’ясували стосунки, Михайло пішов додому спати. Було, за його словами, дві години ночі.
Під час допиту, відповідаючи на запитання, Чеботар кілька разів заявив, що вважає вбивцею вітчима дівчинки. І аргументує це тим, що саме Олександр Матяш йому віддав викрутки, одна з яких, як з’ясувалося пізніше, стала знаряддям убивства.
Після оголошення протоколів Світлана Кологрьова хотіла запитати обвинуваченого, яка із чотирьох версій подій правильна. Але адвокати заперечили, мовляв, це є порушенням права на захист. І крім того, ці протоколи не мають жодного значення для суду, оскільки вони відсутні у матеріалах справи. Суд зняв питання.
Заявляючи своє клопотання, прокурорка підкреслила, що протоколи не є доказами. Що вона лише наголошує на наявності чотирьох версій події, озвучених Чеботарем. Таким чином, Світлана Кологрьова могла посіяти сумніви у суддів, якби вони схилялися до виправдання Чеботаря.
Чи це їй вдалося? Буде видно з того, яке рішення колегія ухвалить у нарадчій кімнаті.
Нагадаю, що за версією обвинувачення, Чеботар скоїв злочин 27 серпня в період часу між 02.30 та 03.00, після того, як пішов з бару “Фортуна”. В обвинувальному акті стверджується, що Чеботар покинув бар «Фортуна» о 02.00 і попрямував додому. Але ж дорогою у нього «раптово виник умисел на задоволення свого статевого потягу та він вирішив зґвалтувати знайому йому малолітню Моісеєнко».
Історія, яку розповів Чеботар, підтверджує іншу версію подій, яку поліція не розслідувала взагалі: що дівчинку міг убити її вітчим Олександр Матяш. Час, коли Михайло пішов з дому Матяша і залишив його наодинці з падчеркою, яку той щойно вдарив, співпадає з часом, коли настала смерть дитини – між 23.25 та 01.25. І це підтвердили дві експертизи смерті Ангеліни.
Це також підтвердила свідок Валентина Казанжі, яку допитали у суді. Приблизно між пів на першу і годиною ночі 27 серпня вона та її сестра Вероніка Добрева виходили з бару “Фортуна” і неподалік від місця, де потім вранці було виявлено тіло жертви, чули якісь крики.
Про те, що Матяш прийшов у бар “Фортуна” близько першої години ночі злий, роздратований, з червоними очима, переодягнувшись в інший одяг, розповів не тільки Чеботар, а й двоє свідків – Рустам Чурар та Армен Мунтян.
Брати також розповіли про те, про що говорив під час допиту Чеботар: Матяш часто бив дівчинку, і та ходила в синцях. Що Катерина ії не захищала від вітчима і часто говорила, як втомилася від неслухняної доньки.
Те, що ізмаїльські поліцейські фактично вибивали з Михайла Чеботаря зізнання у вбивстві дитини після затримання 27.08.2016, було відомо одразу. Але прокуратура вперто відмовлялася розслідувати справу про завдання Чеботареві тілесних ушкоджень. Всього за п’ять років адвокати тричі вимагали внести в ЄРДР інформацію стосовно тортур їх підзахисного, і тричі прокуратура справу закривала. Останній раз адвокати змусили прокуратуру відкрити провадження вже навесні цього року, і тепер його веде Державне бюро розслідувань.
В вересні цього року в Європейському суді з прав людини було зареєстровано скаргу Михайла Чеботаря проти України. Скарга стосується порушень прав Чеботаря при затриманні, коли співробітники поліції «вибивали» з нього покази, а також поганих умов тримання його під вартою в одеському СІЗО.
Тетяна Герасимова.