13 жовтня о 12:00 в штабі Військово-морських сил в Одесі відбудеться нагородження волонтерів ініціативи «Український народний дім», які надавали допомогу українським військовим частинам Криму під час захоплення півострову. Відзнакою командуючого Військово-морських сил Збройних сил України «За сприяння Військово-морським силам України» будуть нагороджені волонтери Руслан Зуєв та Павло Довбиш. Нагороду організатора ініціативи «Український народний дім» Тимура Шаймарданова отримуватиме його 11-річний син Марк та дружина Ольга.
Медійна ініціатива за права людини наразі проводить журналістські розслідування насильницьких зникнень в Криму навесні 2014 року. «У ході розслідувань нам вдалося з’ясувати факти та обставини, що примусили нас по-іншому подивитися на події так званої “русской весны” в Криму, особливо в частині протистояння проукраїнськими силами захопленню та окупації півострову», – говорить координатор МІПЛ Марія Томак.
Тимур Шаймарданов у лютому 2014 року створив у Сімферополі ініціативну групу “Український народний дім”, яка не просто брала участь у проукраїнських мітингах, а забезпечувала охорону правопорядку під час їх проведення, координувала дії різних проукраїнських сил, підтримувала контакти з активістами київського Майдану. З появою в Криму окупаційних військ, волонтери надавали допомогу розташованим у Сімферополі, Севастополі, Перевальному українським військовим частинам, заблокованим російськими “зелеными человечками” та так званою самообороною Криму. Згодом група Шаймарданова забезпечувала евакуацію військовослужбовців та їхніх родин на материк. За підрахунками самих волонтерів, їм вдалося вивезти на підконтрольну Україні території понад дві тисячі людей.
Волонтери діяли в умовах постійного тиску і погроз збоку окупаційного режиму. 13 квітня 2014 року був спалений автомобіль одного з найактивніших членів “Українського народного дому” Павла Довбиша. Після цього інциденту Тимур Шаймарданов наполіг на тому, щоб Павло якнайшвидше виїхав з Криму та організував його виїзд до Польщі.
«Незважаючи на погрози від так званої кримської самооборони та постійне «загравання» та пропозиції «перейти на сторону Росії» з боку колаборантів, Шаймарданов, евакуювавши на материк тих людей зі свого оточення, кому загрожувала найбільша небезпека, сам прийняв рішення залишитися в Криму. Їхнє рішення залишатися було мотивоване тим, що вони вважали за потрібне присутність патріотів на території окупованого півострова», – розповідає Ольга Решетилова, співкоординатор МІПЛ.
26 травня 2014 року Тимур Шаймарданов зник. До цього протягом місяця він неодноразово повідомляв своїм близьким, що за ним стежать, очевидно, маючи на увазі спецслужби РФ та підконтрольні їм озброєні формування. 30 березня також зник соратник Шаймарданова Сейран Зінедінов. Доля обох активістів до сьогодні невідома. Після цього з обшуками та погрозами представники ФСБ РФ прийшли до офісу майора Армії Спасіння Руслана Зуєва. Через кілька днів його родина змушена була залишити півострів.