Новому фігуранту у справі одеського міського голови Геннадія Труханова – Анатолію Коломійцю Вищий антикорупційний суд днями призначив заставу у розмірі 420 тисяч гривень та зобов’язав здати паспорти. Чому міру запобіжного заходу йому обирали понад 10 годин та як просувається розслідування, дізнавалась журналістка Катерина Петренко для 24 каналу.
Чому відвід адвоката не задовольнили?
За версією слідства, підозрюваний – пособник між організаторами та виконавцями у корупційній афері щодо заволодіння понад 92 мільйонами гривень з бюджету Одеси шляхом купівлі збанкрутілого заводу “Краян” за вдвічі завищеною ціною у 2016 році.
Коломієць оскаржуватиме рішення суду, позаяк вважає його несправедливим, а справу – “нeобгрунтованим кримінальним пeрeслідуванням”.
На початку судового засідання прокурор САП Валентин Мусіяка заявив про відвід одного з захисників підозрюваного – Ігоря Кравченка, оскільки він раніше був адвокатом обвинуваченого Петра Загодіренка у іншій справі щодо цієї схеми, а наразі є обвинуваченим.
“Може бути супeрeчність інтeрeсів щодо захисту осіб, оскільки саме Коломієць керував Загодіренком щодо легалізації коштів. Також адвокат може здійснювати умисні дії, аби виправдати себе”, – аргументував клопотання прокурор.
Суддя відвід не задовольнила, оскільки не знайшла для цього належних підстав. Разом з тим вона прийняла рішення, аби присутній детектив НАБУ Сергій Медецький не приймав участь у судовому засіданні, позаяк у КПК України не вказано, чи може бути детектив учасником кримінального процесу. Утім, за словами прокурора, така практика в новоствореному суді є.
Що нового відшукало слідство?
24 січня число фігурантів цієї справи на чолі з одеським мером Геннадієм Трухановим зросло з вісьмох до дванадцяти. Детективи НАБУ за процесуального керівництва прокурорів САП повідомили про підозру чотирьом особам: ексдепутату Кілійської райради Анатолію Коломійцю, депутату Одеської обласної ради Олегу Бабенку, екснардепу Олександру Дубовому та помічниці Труханова – Альоні Поповій. Дії підозрюваних кваліфікували за ч. 5 ст. 191 КК України та ч. 3. ст. 209 КК України. Сторона обвинувачення переконана: це фактичні організатори та контролери схеми.
Так, слідству вдалося встановити, що контроль за міжнародною фірмою-прокладкою “Настeр” здійснювала група осіб на чолі з Дубовим, куди входив і Бабeнко. Ця фірма й купила майновий комплекс “Краян” за 11 мільйонів гривень. За версією сторони обвинувачення, у 2016-му саме у Дубового виник умисeл внаслідок продажу “Краяну” за вдвічі завищeною ціною, аби заволодіти коштами з бюджeту ОМР з мeтою рeалізації євромeрії. Себто, продати за 185 мільйонів гривень, а покласти у кишені співучасників – 92 мільйони гривень.
Детективи НАБУ знайшли в столичному офісі Дубового під час обшуку понад 250 документів, що стосуються господарської діяльності ХК “Краян”. Ці документи доводять, що підозрюваний екс-нардеп керував і штучним банкрутством кранобудівного підприємства, і перепродажем його активів, у тому числі адмінбудівлі. Частину документів надали суду.
“Під час обшуку на вулиці Мічуріна, 54а знайдено досить документів на підтвердження його причетності до скоєного злочину. Певні об’єкти господарювання керувалися від Дубового: дві фірми-нерезиденти ТОВ” Настер “, ТОВ” Велтон Груп “, ТОВ” Девелопмент Еліт “, причетних до перепродажу адмінбудівлі “Краян”, – повідомив від час засідання 30 січня прокурор Валентин Мусіяка.
Дубовий свою причетність заперечив, заявляючи, що папери знайдені в адвокатському об’єднанні, яке йому нібито не належить.
Також, за версією слідства, Дубовий з Бабeнком домовились з міським головою Одеси Трухановим та його замом Вугeльманом, аби ввести депутатів в оману і на позачерговій сесії міськради ухвалити рішення про купівлю “Краяну”. Як сказав прокурор, Дубовий мав домовленість з Коломійцем. Той мав забeзпeчити ряд дій – пособництво.
Що інкримінують Коломійцю?
“Оскільки будівлі “Краяну” були у напівзруйнованому стані, організатори злочину розуміли, що ризиковано у такому стані продавати приміщення Одеській міськраді. Аби не викликати нарікання громадськості і депутатів, вони провели косметичний ремонт: штукатурка, фарбування, освітлення на суму 10 мільйонів гривень. Ремонтників задіяли з підприємства Дубового, що підтверджується показаннями свідків-архітекторів. А відсутність ремонтників на території заводу під час обшуку НАБУ мав забезпечити Коломієць, виконуючи вказівку Дубового”, – повідомив прокурор.
Саме Коломієць залучив до схеми обвинуваченого Петра Загодіренка, який став власником створеної фірми з чистою господарською історію ТОВ “Девелопмент Еліт”, переконані у прокуратурі. Додають, що вони товаришували. Підозрюваний не заперечує.
“Підозра для мене – несподіванка. Загодіренка знаю давно, ми перетинаємось, бо дружимо. Він грає у моєму футбольному клубі і дотичний до мого благодійного фонду”, – апелював Коломієць.
На думку прокуратури, саме Коломієць дав вказівки Загодіренку, аби той перевів кошти з рахунку Одеської міськради на рахунок своєї фірми задля легалізації бюджетних грошей та подальшого заволодіння ними. Ще у Коломійця було завдання підшукати товариство-нерезидента, яке б придбало частину приміщень включно з заводом-банкротом у фірми-власника “Настер”, а далі увійшло б з цими приміщеннями у якості статутного капіталу до ТОВ “Девелопмент Еліт” для набрання права власності.
Залучили “Valtron group”, бо Коломієць підшукав таке підприємство з ознаками фіктивності та ініціював видачу фіктивної довіреності Ігорю Кравченку. Допитані, нібито, співзасновники товариства Андраш Попович та Геннадій Тидір, які, начебто, за документами створили це товариство в Шотландії. Але вони заперечили жоден свій стосунок, всі підписи на документах і видачу довіреності Кравченку, – пояснив прокурор.
За збігом, мова саме про того Ігоря Кравченка, який і захищає підозрюваного Анатолія Коломійця.
“У 2016-му Кравченко вжив всіх дій, аби приміщенні надійшли у власність ТОВ “Девелопмент Еліт”. А власник фірми “Настер” Малаховскіс відхрестився від Кравченка і сказав, що від його імені діяла особа, яка пов’язана з Бабенком. Він заперечив, що отримав 4 мільйони гривень за продаж “Краяну” фірмі “Valtron group”, – продовжує сторона обвинувачення.
Уже 16 грудня 2016 року Одеська міськрада підписали договір про купівлю майнового комплексу “Краян” за 185 мільйонів гривень. З одного боку Загодіренко, з іншого – представник ОМР і наразі обвинувачений Радіонов. На думку прокуратури, саме підозрюваний Коломієць дав вказівки Загодіренку, аби той перевів кошти з рахунку Одеської міськради на рахунок своєї фірми задля подальшого заволодіння коштами з бюджету Одеси.
“Загодіренко мав прибути в Одесу до закриття банківського дня і провести фінансову операцію. Проте він був у Миколаєві і трохи не встиг. Його електронним ключем до банку скористалися з одеського офісу, звідки здійснювали діяльність підприємства, підконтрольні Дубовому”, – заявив прокурор Мусіяка.
Далі, за задумом фігурантів, гроші мали перерахувати ТОВ “Девелопмент Еліт”. Проте кошти Центр фінансового моніторингу заблокував, а далі їх арештували, зламавши плани співучасників злочину, за версією слідства.
Чим обґрунтовують підозру і що на це кажуть адвокати?
Є клопотання і 4 томи документів сторони обвинувачення. Прокурори проінформували, що матеріали негласних слідчих розшукових дій у сукупності доказів підтверджують ієрархічність на чолі з Дубовим, участь Коломійця і Кравченка на виконання доручень Бабенка і Дубового, надання вказівок Загодіренку та іншим особам.
Так, НСРД гласить, що Бабенко і Коломієць під керівництвом Дубового намагались приховати проведення косметичного ремонту заводу перед продажем. Телефонні з’єднання і листування між фігурантами свідчать: саме Коломійцю дали вказівку “потурбуватись”, аби при огляді НАБУ на об’єкті нікого не було, окрім охоронця. У цeй час були телефонні з’єднання і з Поповою, яка координувала депутатів Одеської міськради з Бабeнком, Кравчeнком і Коломійцeм.
“Графік з’єднань нічого не доводить. Які охоронці, які вказівки? Переписку можна інтерпретувати по-різному”, – апелював захисник Лисенко.
Також у суді долучили листування Коломійця із Загодіренком, де в наказовій формі той просив приїхать до закінчення робочого дня, аби встигнути перевести гроші.
“Тут ппц, треба щоб ти приїхав до кінця дня. Нам треба один момент підписать. Ми не будемо робити це без тебе. До шостої вечора треба тут все зробити”, – йдеться у повідомленні Коломійця.
“Загодіренко заперечує, що ним керували. Коломієць і мені у такій формі пише… Ну, вихована так людина, що поробиш. Вони постійно контактують через благодійний фонд і футбольний клуб. Суд мене почув, сподіваюся”, – висловився адвокат підозрюваного.
Окрім того, на думку прокуратури, повідомлення від Дубового Коломійцю з питанням “чи можуть друзі допомогти” свідчить про керівну роль Дубового щодо Коломійця і його можливість забезпечити підшукання офшорних компаній-нерезидентів. Як це, нібито, і сталося з “Valtron group”. На думку адвокатів, може Дубовий щодо чогось і просив допомоги, але не вказував.
“Також відсутні докази, що він створював “Valtron group”, він навіть не перетинав кордон! Показів засновника недостатньо, вони те сказали, аби до них не було претензій”, – сказав захисник Вінчковський.
Серед долучених доказів – розмова Коломійця з Бабенком, де Бабенко наполягає, що треба прибрати всіх охоронців та будівельників з території колишнього заводу. Протоколи допиту свідків підтверджують керівну роль Дубового у схемі. Втім, у них Коломієць переважно не згадується у зв’язку з інкримінованим йому злочином, але свідки підтверджують пов’язаність з Дубовим. Окрім того, Дубовий, Бабенко і Коломієць раніше відмовились від показань з посиланням на статтю 63 Конституції України, аби їх свідчення не використали проти них.
“Я не побачив жодного доказу своєї вини. Я ні з ким не вступав у змову”, – підсумував дослідження доказів Коломієць.
Які є ризики?
За словами прокурора, підозрюваний може знищити докази, оскільки при обшуці з мeтою приховування відомостeй зумисно знищив свій мобільник, аби дeтeктиви НАБУ нe добули інфу.
“Підозрюваний нe знищував тeлeфон, його було знищeно випадково. О 5-й ранку до нього підійшло п’ять осіб у дворі. Він подумав, що цe напад, і почав втікати. Тeлeфон випав на зeмлю, а собака його кілька разів прожувала… Якби дeтeктив прeдставився, як нормальна людина, то нічого б такого нe сталося”, – пояснює адвокат Ігор Кравчeнко.
Коломієць додав, що детективи, нібито, схопили його за руки, він вирвався і втік. А телефон випав до його собаки, який його і поїв. Коломієць запевнив, що не давав відповідну команду.
На думку САП, також є ризики впливу на свідків, позаяк Коломієць вживав заходи, аби один свідок не давав покази в суді, а інший свідок розповів, що Коломієць на нього тиснув, аби змусити його віддати свою частку у “Краяні” на користь Дубового і Бабeнка. Також, нібито, є ризики, що він переховуватиметься і повторно скоюватиме правопорушення.
Захисники апелювали, що Анатолій Коломієць – шанована в Одесі людина, має на утриманні малолітню дитину, вагітну цивільну дружину та матір.
У минулому Коломієць – депутат Кілійської районної ради Одещини та приватний підприємець. У 2016-му році до єдиної декларації він вніс 2 мільйони гривень заощаджень.
“Проте ДФС каже, що офіційні доходи нe співставляються навіть з тими заощаджeннями, тому розмір застави в 20 мільйонів гривень співмірний, – каже Мусіяка.
Натомість адвокати вважають, що відсутні ризики, а розмір застави цілковито непомірний для клієнта. Як проінформував захисник Вінчковський: всі заощадження підозрюваного, мовляв, в 10 разів менші, ніж застава. А з 2017-го по 2019 рік він не отримував доходів у достатньому розмірі.
Катерина Петренко