Згідно з висновками почеркознавчої експертизи, проведеної по справі розкрадання коштів при реконструкції табору “Вікторія” (а насправді  будівництві дерев’яних будиночків, один з яких згорів 15 вересня 2017 р., забрав життя трьох дітей), директор фірми-субпідрядника ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток» Станіслав Чернишов не підписував ані договори, ані акти виконаних робіт при будівництві. Така інформація була озвучена на останньому засіданні по справі Станіслава Чернишова в Приморському суді.

До матеріалів справи в ході засідання було приєднано почеркознавчу експертизу, яка досліджувала підписи під договорами й актами виконаних робіт при будівництві будиночків. Однак самих висновків експертизи прокурор Одеської обласної прокуратури Микола Мерет не оприлюднив. Їх озвучила адвокатка Чернишова Євгенія Касир:

– Згідно з висновками експертів, Чернишов не підписував жоден з тих документів, які були представлені на експертизу.

– А хто ж їх підписував? – здивувався голова суддівської колегії Сергій Кічмаренко.

– Мені невідомо, – знизала плечима адвокатка.

Станіслава Чернишова обвинувачують в тому, що протягом 2015-2016 рр. при реконструкції дитячого табору «Вікторія» (а фактично – будівництва дерев’яних будиночків) він заволодів бюджетними коштами – 413 537, 70 грн і 1 738 909,20 грн. Першу суму він отримав шляхом завищення в актах виконаних робіт вартість будівельно-монтажних робіт. А другу суму перерахував на рахунки чотирьох компаній з ознаками фіктивності – ТОВ «ТК «СК-ГРУП», ТОВ «Укртехбізнес», ТОВ «АРТ Світ Стар», ТОВ «Трейд Комплект». Таким чином, за версією обвинувачення, він завдав державі в особі Управління капітального будівництва Одеської міськради збиток в особливо великих розмірах.

В ході засідання до матеріалів справи були долучені також дві судово-економічних експертизи.

Перша, за №17-7079/7080, дослідив рух грошових коштів при реконструкції табору «Вікторія», підтвердила перерахування ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток» 1 738 909,20 грн на рахунки вище згаданих чотирьох підприємств, що мають ознаки фіктивності.

Друга, за № 145Е, стосувалася завищення вартості робіт на суму 413 537,70 грн. Експерти констатували: «висновки, викладені в довідці головного державного аудитора відділу контролю в галузі ЖКГ інфраструктури та зв’язку Південного офісу Держаудитслужби від 06.11.2017 щодо безпідставного завищення вартості виконаних робіт субпідрядником ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток» на суму 413 537,70 грн, підтверджуються».

Обидві суми, перераховані Чернишовим, були взяті з тих грошей, які він отримав як субпідрядник на будівництво дерев’яних котеджів в «Вікторії», від фірм «Юг-Укрстрой» та ПП «Моноліт».

Саме фірма «Юг-Укрстрой» виграла тендер на будівництво будиночків, отримавши від Управління капітального будівництва Одеської міськради на ці цілі 46 млн 205 тис. 233 грн. Частину цих коштів – 20 млн 448 тис. 168 грн – «Юг-Укрстрой» відправила на банківський рахунок «Стройсоцстандартрозвитка». Ще 1 млн 943 тис. 806 грн фірма Чернишова отримала від ПП «Моноліт», якому, своєю чергою, все той же «Юг-Укрстрой» перерахував 9 млн 640 тис. 540 грн і 39 млн 586 тис. 500 грн.

Нагадаю, що у 2015 р. Державна фінансова інспекція в Одеській області провела перевірку щодо дотримання вимог чинного законодавства при проведенні Управлінням капітального будівництва Одеської міськради процедури відкритих торгів при закупівлі робіт з реконструкції табору “Вікторія”. В результаті перевірки було встановлено значні порушення законодавства про держзакупівлі, в т. ч. виявлено ознаки антиконкурентних узгоджених дій між учасниками закупівлі ТОВ «Юг-Укрстрой» і ПП “Моноліт”. У зв’язку з цим 10.12.2015 р. було відкрите кримінальне провадження № 12015160500011799 за ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України – за фактом складання посадовими особами ТОВ «Юг-Укрстрой» і ТОВ «Моноліт» свідомо неправдивих офіційних документів, а також за фактом, що службові особи ТОВ «Юг-Укрстрой», ПП «Моноліт», ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток», вступивши в змову зі службовими особами Управління капітального будівництва Одеської міської ради, в період часу з липня 2015 по липень 2016 у час проведення реконструкції табору «Вікторія» присвоїли й розтратили бюджетні кошти, які були виділені для проведення зазначених робіт. На даний час ця справа ще розслідується слідчими поліції Одеської області.

Захисниця Чернишова заявила на засіданні, що вважає експертизу №145Е неприпустимим доказом – у зв’язку з тим, що в основу експертизи було покладено довідку аудитора, чия перевірка була призначена листом слідчого – це, на ії думку, не відповідає вимогам КПК України. Суддя Кічмаренко сказав, що в цьому питанні треба розібратися і пообіцяв повернутися до вивчення цієї експертизи пізніше.

До матеріалів справи були долучені також протокол обшуку, що був проведений в Управлінні капітального будівництва Одеської міської ради, та вилучені під час обшуку документи: договір між УКБ й ТОВ «Юг-Укрстрой» на реконструкцію табору «Вікторія» (а фактично – на будівництво дерев’яних будиночків) і акти виконаних робіт до цього договору.

Тетяна Герасимова.