25 вересня суд Приморського району Одеси виніс рішення поновити кримінальне провадження щодо бездіяльності Нацполіції під час ромських погромів у селі Лощинівка, яке у липні закрила прокуратура, – пише Олег Шинкаренко, Громадське радіо.
Скаргу щодо бездіяльності Нацполіції від імені постраждалих ромів подали адвокати Володимир Кондур та Юлія Лісова. Нагадаємо, 27 серпня 2016 року в селі Лощинівка Одеської області ромська громада зазнала погромів і примусового виселення. Поштовхом для цього стало вбивство дитини, в якому місцеві мешканці звинуватили одного з представників місцевої громади.
«Вони ніяк не втрутились, просто спостерігали, і це дало змогу розлюченим громадянам громити житло і виселяти ромів, — каже адвокат Юлія Лісова, — Ми просили перевірити дії Нацполіції, які на нашу думку, повинні були стягнути сили з інших районів. Але вони цього не зробили. Вони прийняли рішення приїхати туди наступного ранку».
На думку адвоката, Нацполіція просто зобов’язана була забезпечити необхідну кількість поліцейських, щоб стримати натовп, адже вони спеціально навчаються тому, щоб протистояти агресивному натовпу.
За матеріалами скарги прокуратура відкрила кримінальне провадження проти Нацполіції. Але у липні 2017 року старший слідчий Прокуратури Одеської області Данилко закрив досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні. Яка ж була причина?
У розпорядженні Громадського радіо є Постанова Прокуратури Одеської області про закриття кримінального провадження. На думку слідчого, «в ході досудового слідства не встановлено причинного зв’язку бездіяльності працівників Нацполіції Одеської області та настанням шкідливих наслідків у вигляді заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян».
Слідчий вважає, що «для забезпечення здоров’я та життя ромів» було цілком достатньо «виставлення на безпечній відстані від епіцентру подій поліцейських постів спостереження для попередження осіб ромського походження».
Крім того, пан Данилко запевняє, що «правопорушення, передбачене статтею 367 КК України є правопорушенням з матеріальним складом, тобто обов’язковою ознакою цього злочину є заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян. У іншому випадку склад злочину відсутній. Істотною вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян: 100*689 грн = 68 900 грн. Відповідно до норм КПК України та судової практики заподіяння істотної шкоди служить одним із критеріїв відмежування службових злочинів від дисциплінарних проступків. У зв’язку з цим в діях окремих співробітників Нацполіції Одеської області відсутній склад правопорушення».
Адвокат Юлія Лісова вважає, що у цьому складі злочину не обов’язково враховувати саме матеріальний збиток. Моральна шкода, завдана протиправними діями мешканців Лощинівки також має ознаки значної.
«Навіть якщо слідчий говорить, що матеріальна шкода не на належному рівні була завдана, але ж він не провів експертизи», — каже адвокат.
Мешканка Лощинівки ромка Зінаїда Дамаскіна каже, що після погромів вона просто залишилася жити на вулиці, адже натовп розгромив все її житло.
«У мене все було в домі: і ванна, і туалет. Я будувалася багато років. Я відкладала кожну копієчку, — каже Зіна Дамаскіна, — І на дитячі іграшки. Комп’ютери, телевізори були у дітей. У мене все зруйнували, спалили будинок. Все переламали. І не повернули нам нічого. Все, що вони кажуть, це неправда. У мене двоє дітей, вони ходять до школи. Старший — у восьмому класі, молодший — у сьомому. Комунальні послуги нема чим платити. Вірите? Ми збираємо горіхи та продаємо, щоб годувати чимось цих дітей. От зараз закінчаться ці горіхи, ми взагалі будемо помирати з голоду».
Зінаїда Дамаскіна каже, що роми написали на погромників скаргу до поліції, але там не звертають на це уваги. Адвокат Володимир Кондур розуміє, чому прокуратура та Нацполіція поводяться таким чином.
«Розкриття такої справи для слідчих це не є позитивом, бо повинен буде відповідати хтось із Нацполіції», — каже він.
Володимир Кондур повідомив, що наразі проводиться експертиза, аби підрахувати справжні масштаби об’ємів руйнування та завданої шкоди.
Адвокат Юлія Лісова збирається продовжувати контроль над розслідуванням кримінального провадження. Крім того, Адміністративний окружний суд розглядає паралельно позов щодо бездіяльності поліції та протиправних дій голови Лощинівської сільради Віктора Паскалова, який закликав виселити ромів із села. До того ж розслідується кримінальне провадження у місті Ізмаїл проти громадян, які пошкоджували будинки і виселяли ромів.