В судовому процесі у справі екс-керівників табору “Вікторія” Петроса Саркісяна і Тетяни Ланиної в Київському районному суді м. Одеси вимушена перерва. Понад рік тому, 18 лютого 2020 р., Київський районний суд м. Одеси задовольнив клопотання адвоката потерпілих Миколи Стоянова про призначення комплексної пожежно-технічної, будівельно-технічної та електротехнічної експертизи у кримінальному провадженні стосовно пожежі в таборі «Вікторія». До отримання висновку експертів судовий розгляд припинено.
Проведення експертизи доручено експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені М.С.Бокаріуса.
На вирішення експертів поставлено багато запитань стосовно причини виникнення пожежі, відповідністі стану табору правилам пожежної безпеки, проєктування та будівництва дерев’яних будиночків. Зокрема, експерти мають з’ясувати, чи відповідають виконані в таборі будівельні роботи проєктний документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності. Також їм необхідно дізнатися, чи наявне просочення захисними засобами дерев’яних конструкцій стін, стелі та оздоблення кімнат дерев’яних корпусів. І головне: чи існує причинно-наслідковий зв’язок між виявленими порушеннями (під час будівництва, реконструкції, експлуатації тощо) та виникненням пожежі, швидкістю розповсюдження та напрямку пожежі, а також настання смерті потерпілих – трьох неповнолітніх дівчаток.
Для проведення експертизи харківські експерти запросили надати їм документи, які стосуються проєктування та будівництва, а також приймання в експлуатацію котеджів. Щоб отримати та передати експертам ці матеріали, суд виніс кілька ухвал про проведення тимчасового доступу до речей і документів, які знаходяться у володінні різних державних установ: Управління капітального будівництва та виконкому Одеської міської ради, ДАБІ, інших установ. І тепер, вже більше року, учасники процесу збираються в залі судових засідань тільки для того, щоб обговорити хід виконання цих ухвал про доступ до речей і документів: які з перерахованих документів вже отримані.
Наприклад, виявилось, що більшу частину документів було вилучено під час розслідування кримінальних справ стосовно “Вікторії”, отже, знаходяться вони в Слідчім управлінні ГУ НП Одеської області.
Йдеться про справу №12015160500011799 від 10.12.2015, яку було відкрито за фактом складання посадовими особами ТОВ «Південь-Укрбуд» і ТОВ «Моноліт» завідомо неправдивих офіційних документів і за фактом, що службові особи ТОВ «Південь-Укрбуд», ПП «Моноліт», ТОВ «Стройсоцстандартрозвіток», вступивши в змову зі службовими особами управління капітального будівництва Одеської міської ради, в період з липня 2015 по липень 2016 у час проведення реконструкції табору «Вікторія» привласнили та розтратили бюджетні кошти, які були виділені для проведення зазначених робіт. Досудове розслідування цього кримінального провадження здійснюється слідчими відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області.
Інша ухвала Київського суду – від 23.03.2021 – зобов’язує уповноважених осіб цього відділу поліції надати прокурорам у кримінальному провадженні Одеської обласної прокуратури тимчасовий доступ до речей і документів у матеріалах цього кримінального провадження. Строк дії ухвали – місяць з дня постановлення, тобто він закінчився ще 23 квітня.
На судовому засіданні 19 травня прокурор Одеської обласної прокуратури Артем Карачебан повідомив, що відповіді від поліції досі немає. Це дуже обурило адвоката потерпілих Оксану Муравську. Вона заявила, що органи поліції й самі не розслідують справи щодо “Вікторії”, і ігнорують постанови суду. І попросила суддю Віктора Чаплицького прийняти відповідні заходи до порушників. Суддя пообіцяв, що відправить лист на ім’я прокурора Одеської області.
Нагадаю, що фірма «Південь–Укрбуд» в період з 1 липня 2015 року по 31 травня 2017 року одержала з бюджету міста на реконструкцію дерев’яних корпусів в комплексі «Вікторія» понад 46 мільйонів гривень, які, на думку слідства, привласнила та розтратила. Кримінальну справу №12015160500001179 від 10.12.2015 досі не розслідувано, на лаві підсудних знаходиться тількиСтаніслав Чернишов, керівник фірми–прокладки, через яку відмивалися вкрадені на будівництві дерев’яних будиночків в “Вікторії“ гроші.
Численні схеми розкрадання коштів через будівництво та ремонт міських об’єктів і сьогодні процвітають в УКСе Одеської міськради. Нікого не покарано за крадіжку грошей з бюджету при будівництві будиночків в “Вікторії“ і інших міських об’єктів.
Нагадаю також, що причину пожежі в таборі “Вікторія“ не встановлено досі. Пожежо-технічна експертиза, яку провели фахівці Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, зафіксувала чотири ймовірних причини виникнення пожежі в таборі «Вікторія», які експертним шляхом не вдалося ні підтвердити, ні спростувати.
Ще одну, незалежну, експертизу було призначено слідчим суддею за клопотанням потерпілого Олексія Мазура, батька загиблої в пожежі Софії Мазур. Проведення експертизи було доручено київському ТОВ “Незалежний інститут судових експертиз“, із залученням іноземних експертів з Міжнародного інституту експертиз. Експертиза виявила безліч порушень, пов’язаних з пожежною безпекою табору «Вікторія».
Адвокат Микола Стоянов вважає, що висновки експертів суперечать один одному в частині визначення причини пожежі. Але без чіткої відповіді на це питання неможливо завершити судовий процес у справі Саркісяна і Ланиної, тому що встановлення причини пожежі вимагає диспозиція ст. 270 ККУ, за якою їх звинувачують. Саме для того, щоб зняти ці протиріччя, Стоянов клопотав про проведення нової пожежо–технічної, електротехнічної та будівельно–технічної комплексної експертизи.
Тетяна Герасимова. Фото і відео авторки.