Так відгукнувся про застосування в судах Правил організації кримінального та цивільного судочинства один з учасників онлайн зустрічі учасників українсько-нідерландського проекту «Суд, громадяни, суспільство, держава: співпраця заради змін», яка пройшла 30 жовтня.
Нагадаю, що наразі в Одеської області реалізується міжнародний проект, метою якого є розроблення в межах закону єдиних уніфікованих Правил організації цивільного та кримінального судочинства. 26 жовтня 2018 року Радою суддів України було ухвалено рішення № 71, згідно з яким Одеський апеляційний суд, Малиновський районний суд м. Одеси та Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області визначено пілотними судами. У цих трьох судах, вперше в Україні, Правила будуть використовуватися під час розгляду кримінальних і цивільних справ.
Самі проекти «Правил організації ефективного кримінального судочинства» та «Правил організації ефективного цивільного судочинства» розробили впродовж першого етапу проекту, з травня 2018 по лютий 2019 р., українські юристи разом з експертами з Нідерландів: заступницею голови Амстердамського окружного суду, членкінею правління нідерландського фонду «Судді для суддів» та експерткой Європейського центру підготовки суддів Естер де Рой; суддею окружного суду м. Гаага Саймоном Ван дер Шенком; професором управління юстиції та судової організації Утрехтської школи права Філіпом Ландбруком. З української сторони проект координують заступник голови Одеського апеляційного суду Андрій Дрішлюк й суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Тетяна Шевиріна.
Українські Правила є аналогом Гайдлайнів, що використовують суди, прокуратора та адвокати Нідерландів більше 25 років. Досвід Королівства Нідерландів свідчить про високу ефективність використання Правил, що дозволило суттєво скоротити час розгляду справ, запобігти зловживанню процесуальними правами, а головне, зробило судовий процес прозорим та передбачуваним. Аналогічні по суті правила, зокрема щодо порядку здійснення цивільного та кримінального судочинства, є поширеними і в країнах прецедентної системи права.
Понад року проекти українських Правил опрацьовувалися в ході численних заходів – робочих зустрічей, круглих столів, семінарів, в яких приймали участь представники пілотних судів, одеські прокурори і адвокати, нідерландські експерти.
На початок 2020 року було заплановано, що 1 квітня імплементація “Правил” стартує в трьох пілотних судах. Однак пандемія коронавірусу внесла свої корективи, проект був тимчасово припинений через неможливість нідерландських експертів бути присутніми особисто на спільних заходах в Одесі, а термін початку імплементації пересунули на 1 листопада.
Але на онлайн зустрічі 30 жовтня несподівано з’ясувалося, що деякі судді і прокурори Одеси і Одеської області вже застосовують правила, не чекаючи старту офіційної імплементації. В першу чергу це стосується таких нововведень, як можливість сторін бути викликаними до суду в електронній формі шляхом надсилання судової повістки про виклик до суду через SMS-повідомлення або через електронну пошту; проведення судом до початку судового розгляду професійної наради представників сторін для вирішення питання кількості судових засідань та необхідного процесуального часу, обсягу доказів, клопотань, призначення дат та часу судових засідань; встановлення регламенту для виступів та планування попередньої дати ухвалення судового рішення. Про це розповів, зокрема, суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Іван Яковенко. Суддя Малиновського суду Олексій Старіков, крім того, за погодженням із сторонами процесу використовує також можливість проголошення вступної та резолютивної частини вироку з одночасним врученням копій повного його тексту.
На початковому етапі імплементації Правил стейкхолдери – судді, прокурори і адвокати – пройдуть анкетування, яке зафіксує «нульову» точку перед застосуванням Правил. Через рік аналогічне анкетування зможе дати повну картину, наскільки Правила корисні, як вони допомагають зробити правосуддя ефективним і передбачуваним. Після цього їх можна буде застосовувати у всіх судах України.
Тетяна Герасимова.