Це питання продовжує з’ясовувати Київський районний суд м. Одеси в ході слухань у справі інспектора Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області Леоніда Бондаря та колишнього керівника цього відділу Валерія Дяченка. Обох обвинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки – пожежу в дитячому таборі “Вікторія”. В цієї пожежі 15 вересня 2017 р. загинули три дівчинки: 8-річна Софія Мазур, 9-річна Анастасія Кулініч і 12-річна Сніжана Арпентій.

У травні 2016 і у липні 2017 року Київський районний відділ ДСНС, який очолював Валерій Дяченко, проводив перевірки в дитячому таборі “Вікторія” і зафіксував близько 30 порушень правил пожежної безпеки. Саме інспектор цього відділу Леонід Бондар перевіряв табір і кілька разів знаходив порушення, складав акти та приписи про їх усунення.

Обвинувачення вважає, що Бондарь мав підготувати матеріали, а Дяченко повинен був з цими матеріалами звернутися до суду для зупинки діяльності табору. Але обидва нічого не зробили, тому порушення не були усунені і стали головними причинами стрімкого поширення вогню під час пожежі.

На засіданні 4 березня допитали співробітника ГУ ДСНС України в Одеській області Сергія Кучера. На момент пожежі він очолював управління запобігання надзвичайним ситуаціям цього відомства. В ході допиту знову був згаданий Наказ №85 начальника ГУ ДСНС в Одеській області від 29.02.2016 р., який регламентує порядок реагування на порушення законодавства у сфері пожежної безпеки, що були виявлені в ході перевірок. Якщо такі порушення створюють небезпеку для життя і здоров’я людей, інспектор зобов’язаний негайно скласти рапорт з клопотанням про звернення до адміністративного суду з вимогою усунути порушення, або, якщо порушення не усунуті, взагалі закрити установу. Кучер підтвердив те, що до нього говорили інші свідки – його колеги, зокрема, колишній заступник начальника ГУ ДСНС в Одеській області Михайло Вовк та Юрій Стерненко, який у вересні 2017 р. працював на посаді заступника начальника Київського райвідділу ДСНС і в чиєму підпорядкуванні був Бондар. Оцінку, наскільки порушення небезпечні для життя і здоров’я людей, інспектор робить “на свій розсуд”. Не існує ніяких нормативів, які б визначали, наскільки небезпечним є те або інше порушення.

Чому ж Бондар не подав рапорт про те, що коїться в таборі? В приписі №73, який він видав за результатами перевірки за три місяці до пожежі 23.06.2017, були перераховані 28 порушень правил протипожежної безпеки, зокрема, відсутність підключення протипожежної сигналізації табору до центрального пульта та проблеми з водопостачанням. Саме через них пожежники втратили дорогоцінний час в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р. Невже він не вважав, що це створює небезпеку для життя дітей?

Сам Бондар ще в грудні 2018 року, під час іншого судового процесу – стосовно екскерівників табору Петроса Саркісяна і Тетяни Ланиної – відповів на це питання:

– Я можу тільки видати припис. Мій начальник з ним знайомиться і накладає резолюцію. Якби мій начальник написав на даному приписі “Направити до суду», я б звернувся, але такої резолюції не було.

Тобто, за його логікою, вирішувати ступінь небезпеки того чи іншого порушення повинен не він, а його начальник. Але хто саме – Дяченко, який сидить на лаві підсудних поряд із Бондарем, або Стерненко? Питання поки що відкрите.